Pamięci ofiar wojny w Ukrainie 2022 w wykonaniu Orkiestry Instrumentów Dawnych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej oraz zespołu wokalnego Warszawskiej Opery Kameralnej.
• 9 kwietnia o godz. 17.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie
• 14 kwietnia o godz. 19.30 w Wielkiej Sali Musikverein w Wiedniu
Podczas dwóch wyjątkowych koncertów w Warszawie, oraz w Wiedniu wystąpią światowej sławy soliści. Simone Kermes – sopran, Sung Min Song – tenor, Artur Janda – bas (Jezus) , Rafał Tomkiewicz – kontratenor, Łukasz Górczyński – bas (Piłat), Aleksander Kunach – tenor (Ewangelista) wraz z Orkiestrą Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV pod dyrekcją Michała Maciaszczyka oraz Zespołem Wokalnym Warszawskiej Opery Kameralnej.
Pierwsze wykonanie Pasji wg. św. Jana odbyło się w 1724 w Wielki Piątek w Kościele św. Mikołaja w Lipsku. Na tekst pasji składają się dwa rozdziały Ewangelii św. Jana: J 18,1–40 oraz J 19, 1–42 (od pojmania Jezusa do złożenia Jego ciała do grobu po ukrzyżowaniu). Wyróżnia je dramatyzm, spójna konstrukcja, oraz surowa prostota. Mówi się, że Pasja opisująca drogę Jezusa od pojmania do śmierci na krzyżu, jest modlitwą samego Bacha, jego głębokim wyznaniem wiary.
Muzyka Jana Sebascana Bacha każdą nutą zdaje się potwierdzać słuszność słów Marcina Lutra, który mówił: Pasja Chrystusa nie może być odgrywana słowami i udawaniem, ale samym prawdziwym życiem. W przypadku Bacha dzieła pasyjne uzyskują niespotykany u innych balans między powagą i ciężarem opisu męki Pana z doskonałością frazy, wręcz ulotnością arii.
Warszawska Opera Kameralna z bachowskiej muzyki oratoryjnej uczyniła swoistą wizytówkę, a to za sprawą budowania interpretacji na fundamencie jednego z najlepszych zespołów naszych czasów z grona tych specjalizujących się w wykonawstwie na instrumentach dawnych – Musicae Ancquae Collegium Varsoviense.
Koncerty w Wiedniu i Warszawie będą wyrazem artystycznego hołdu i solidarności z ofiarami bestialskiej wojny w Ukrainie.
Simone Kermes – jedna z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych śpiewaczek operowych naszych czasów
Zjawiskowy sopran, artystka swobodnie poruszająca się w muzyce wszystkich epok. Laureatka licznych konkursów, wielokrotnie uznawana najlepszą śpiewaczką operową roku przez branżowe magazyny oraz czołowych krytyków.
Sung Min Song – śpiewak operowy i koncertowy, tenor, od sezonu 2017/2018 członek Saarländisches Staatstheater
Gościnnie występował między innymi w Opéra de Marseille, Opéra Naconal de Lorraine à Nancy, Fescwalu Muzycznym w Rheingau i Kissinger Sommer czy Fescwalu Muzycznym w Dreźnie. Uhonorowany licznymi nagrodami na światowych konkursach.
Artur Janda – bas-baryton
Od 2008 roku związany z Warszawską Operą Kameralną. W maju 2011 zadebiutował w Naconal Theater Mannheim rolami un Passante i un Poliziowo w premierze Superfluminy S. Sciarrino. Będąc członkiem Sekstetu Wokalnego Muzyki Współczesnej proMODERN (2012–2015), laureat Fryderyka między innymi w kategorii „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” za album Where Are You. Pieces from Warsaw.
Rafał Tomkiewicz – kontratenor
Ukończył klasę śpiewu prof. Artura Stefanowicza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Występuje na scenach wielu europejskich teatrów oraz sal koncertowych.
Łukasz Górczyński
Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jako śpiewak chóralny zdobywał nagrody na licznych konkursach chóralnych w kraju i za granicą. Od 2021 roku jest członkiem zespołu wokalnego Warszawskiej Opery Kameralnej
Aleksander Kunach
Ukończył wydział wokalny Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia kontynuował w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Laureat międzynarodowych konkursów wokalnych. W swoim repertuarze ma wiele ról operowych. Koncertuje w kraju i za granicą. Tenor liryczny wykonuje repertuar operowy, oratoryjno-kantatowy oraz pieśni.
MACV – Orkiestra Musicae Ancquae Collegium Varsoviense
Pierwszy w Polsce zespół muzyki dawnej założony przez Stefana Sutkowskiego w 1957 roku. Jego członkowie postawili sobie za cel popularyzację nowo odkrytych zabytków muzyki polskiej. W 1961 roku muzycy ci stali się członkami-założycielami Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści studiowali i doskonalili swoje umiejętności u najlepszych w Europie specjalistów w zakresie gry na instrumentach historycznych, uczestniczyli też w licznych międzynarodowych projektach koncertowych i nagraniowych co pozwoliło zachować kontakt z najnowszymi tendencjami w tej dziedzinie.
Zespół Wokalny
Zespół tworzy 25 zawodowych śpiewaków pod kierownictwem profesora Krzysztofa Kusiela Moroza, wykonujących zarówno parce chóralne, ansamblowe jak i nierzadko role solowe w spektaklach operowych i koncertach oratoryjnych. Zarówno dyrygenci jak i reżyserzy współpracujący z artystami Zespołu Wokalnego wielokrotnie podkreślali ich wysokiej próby profesjonalizm wokalny oraz znakomite umiejętności aktorskie, elastyczność i osobiste zaangażowanie w realizowane projekty.
Szczegółowe informacje dotyczące Warszawskiej Opery Kameralnej w Warszawie oraz biletów znajdują się na stronie: operakameralna.pl.
Copyright © 2011-2025 CameralMusic.pl