„Łódź Story”: fabryka energii

Oklaski, okrzyki i owacje na stojąco – tak zakończyły się w ostatni weekend dwa premierowe spektakle „Łódź Story” Włodzimierza Korcza – musicalu wystawionego przez Akademię Muzyczną w Łodzi i napisanego specjalnie na zamówienie tej uczelni. Gratulacje przyjmowali twórcy, realizatorzy i wykonawcy. We wszystkich „rolach” przedstawienia obsadzono studentów łódzkiej Akademii – śpiewaków solo i w chórze, tancerzy i orkiestrę kameralną.


Obydwa spektakle, w sobotę i w niedzielę, odbyły się przy nadkompletach publiczności – łodzianie szczelnie zapełnili nową salę koncertową Akademii Muzycznej w Łodzi. Na sobotnią premierę przyjechali również autorzy dzieła: kompozytor Włodzimierz Korcz i autorka libretta Monika Partyk. Twórcy nie ukrywali zadowolenia.

– Jestem oszołomiony i zdumiony tym, że młodzież, która właściwie nie miała jeszcze kontaktu ze sceną, potrafiła zrobić coś, co jest w pełni profesjonalne – mówił po spektaklu Włodzimierz Korcz. – Mówiło się wcześniej o tym, że gdyby to wzięła wielka scena profesjonalna i zawodowi artyści, to mogłoby powstać coś wspaniałego. Ja po prostu życzę, aby kiedyś zdarzyło się coś takiego, że ci wielcy artyści, którzy być może wezmą się za to dzieło, żeby odnieśli taki sukces jak ci młodzi dzisiaj. W podobnym tonie wypowiadała się Monika Partyk: – W najśmielszych marzeniach nie przypuszczałam, że to będzie tak profesjonalne, tak wzruszające i pełne pasji przedstawienie. Jestem pod wielkim wrażeniem pięknych głosów, gry aktorskiej i emocjonalności młodych wykonawców. Podobała mi się również warstwa plastyczna przedstawienia i bardzo pomysłowy zabieg teatru w filmie.




Wrażeniami po premierze dzielił się również rektor Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Cezary Sanecki: – Byłem wcześniej na próbach i wiedziałem, czego się spodziewać, ale premiera to premiera! Dochodzą wielkie emocje i świadomość, że publiczność usłyszy to po raz pierwszy… Odnieśliśmy bezsprzeczny sukces. Mamy bardzo dobry spektakl, wielowątkowy, przejrzysty w przekazie, w którym wszystko to, co dzieje się na scenie, zostało wzmocnione projekcjami video. Młodzi ludzie bardzo dobrze poradzili sobie z rolami. Włożyli w przedstawienie dużo energii i radości, a kiedy trzeba chwytali za serce.

O kilka słów komentarza zapytaliśmy również wykonawców – studentów Akademii Muzycznej w Łodzi. Występujący w pierwszej obsadzie w roli Witka Przemysław Baiński mówił „na gorąco”, chwilę po wybrzmieniu braw po pierwszym spektaklu: – Śpiewało się trudniej niż na próbie generalnej, chyba czuliśmy na sobie ciężar odpowiedzialności za prapremierę, ale satysfakcja jest naprawdę wielka. Po niedzielnym przedstawieniu Michał Sobiech – na scenie Karol Poznański – relacjonował: – Towarzyszyły nam ogromna trema i presja, aby po wczorajszej tak udanej prapremierze pokazać się z dobrej strony. Generalnie mamy przekonanie, że trud, który wszyscy włożyliśmy w ostatnie półtora miesiąca pracy – szczególnie ostatnie dwa tygodnie były najgorętsze – że ten trud się opłacił, bo powstał ciekawy spektakl, pełen całej gamy kolorów i emocji. Wszystkim, którzy brali w tym udział, na pewno to zaprocentuje. To jest dla nas dobra szkoła. Tę „zawodową szkołę” studenci zawdzięczają realizatorom, głównie Beacie Redo-Dobber, która dała musicalowi sceniczne życie (inscenizacja, reżyseria, ruch sceniczny, scenografia, opracowanie kostiumów) oraz dyrygentowi Michałowi Kocimskiemu, sprawującemu kierownictwo muzyczne nad premierą.

„Łódź Story” to musical operowy w trzech aktach, nawiązujący tekstem do teraźniejszości i do przeszłości Łodzi. Akcja rozgrywa się w „mieście tkaczy” na początku XX wieku i w obecnych czasach. Bohaterami są m.in.: Karol Poznański – syn Izraela Poznańskiego, zwanego niegdyś „królem łódzkiej bawełny” i pracownicy jego zakładów. W bieg wydarzeń wpisane są wątki miłosne. Pomiędzy Poznańskim a jedną z tkaczek rodzi się uczucie, które jest przyczyną późniejszych zdarzeń. Akcja przedstawienia toczy się na tle najbardziej znanych miejsc Łodzi, widocznych w trakcie przedstawienia w projekcjach video, w spektaklu wykorzystano także fragmenty filmu „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy.




Podczas premiery 14 grudnia wystąpili: Mikołaj Trąbka (Karol Poznański), Aleksandra Borkiewicz (Ewa), Przemysław Baiński (Witek), Małgorzata Pietrzykowska (Magda), Jan Szurgot (Filozof), Natalia Piechowiak (Szalona), Paulina Bolek, Natalia Piechowiak, Joanna Pawlas (Flory). W drugiej obsadzie w niedzielę oklaskiwaliśmy w głównych rolach: Michała Sobiecha, Joannę Pawlas, Łukasza Ratajczaka, Aleksandrę Pokrywczyńską, Michała Czarneckiego i Malwinę Borkowicz. Będzie ich można zobaczyć w kolejnych spektaklach „Łódź Story”, zaplanowanych w 2014 roku: 19, 20, 25 i 26 stycznia oraz 25 i 26 lutego. Szczegóły na www.amuz.lodz.pl.


fot. Dariusz Kulesza / Akademia Muzyczna w Łodzi

Powiązane Video Wszystkie video

XVII Mi?dzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - Etap III
XVII Mi?dzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - Fina?y
Andy Williams - Where Do I Begin - Love Story
Jacques-Martin Hotteterre - Suita III

Instrumenty i sprzęt muzyczny

DaBell Story G-dur harmonijka ustna
DaBell Story A-dur harmonijka ustna
DaBell Story C-dur harmonijka ustna
DaBell Story D-dur harmonijka ustna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl