WARSZTATY IMPROWIZACJI DLA DZIECI „OPOWIEDZ MI BAJKĘ"

Realizowane od 2016 roku ogólnopolskie warsztaty „Opowiedz mi bajkę” dedykowane są dzieciom w wieku: 3–5 oraz 6–8 lat. Warsztaty prowadzone są w dwóch formach: zajęć rodzinnych (dzieciom podczas zajęć obowiązkowo towarzyszą ich rodzice lub opiekunowie, dzięki czemu temat improwizacji staje się bliższy również dorosłym) oraz w ramach zajęć szkolnych (grupy przedszkolne i klasy 1–3 szkoły podstawowej).

Zajęcia dla dzieci z opiekunami trwają ok. 90 minut i są podzielone na dwie części z kilkuminutową przerwą. Zajęcia przeznaczone dla grup szkolnych i przedszkolnych odbywają się w obecności pedagogów, trwają ok. 50 minut i odbywają się bez przerwy.

Zajęcia prowadzą artyści muzycy, którzy specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki współczesnej i improwizacji. Staramy się, aby każde zajęcia były dla dzieci spotkaniem z innymi instrumentami, niekiedy bardzo rzadko słyszanymi podczas tradycyjnych koncertów.

Zawsze przewidujemy wspólne muzykowanie. Uczestnicy otrzymują różnego rodzaju instrumenty perkusyjne i pod kierownictwem animatora oraz przy wsparciu muzycznym prowadzących, improwizują.

W drugiej części warsztatów uczestnicy są podzieleni na kilkuosobowe grupy, które gromadzą się wokół książek. Animator publiczności pomaga dzieciom tworzyć opowiadania – na miarę ich możliwości. Tu również rodzice/opiekunowie są niezwykle ważni, ponieważ wspierają najmłodszych, aktywnie biorąc udział w zabawie. Następnie opowiadania te (lub sytuacje na ilustracjach, które zwrócą uwagę dzieci) są przedstawiane dźwiękowo – za pomocą improwizacji, wykonywanej przez artystów muzyków.

Co ważne, muzycy posługują się językiem muzyki współczesnej, wykorzystując różne niekonwencjonalne techniki wydobywania dźwięku, oraz świadomie unikając systemu tonalnego, niepodzielnie panującego w muzyce rozrywkowej. W normalnej sytuacji koncertowej taki język muzyczny jest często odrzucany przez nieosłuchaną z nim publiczność. Jeśli jednak zostaje umiejętnie, często dowcipnie, dopasowany do konkretnej sytuacji czy książkowej ilustracji (np.: „Jak może zabrzmieć ośmiornica uciekająca z akwarium?”), z jego percepcją nie ma żadnego problemu.

Książki, na których opieramy istotną część warsztatów, to książki obrazkowe (graficzne), z niewielką ilością tekstu lub zupełnie tekstu pozbawione. Zadaniem dzieci jest bowiem samodzielne formułowanie swoich spostrzeżeń, a naszym – ich muzyczna interpretacja. Staranny dobór wydawnictw powoduje też, że dzieci mają możliwość spotkania z pięknie ilustrowanymi i znakomicie wydanymi książkami – np. serią „Ulica Czereśniowa” (wyd. Dwie Siostry).

W tym roku w ramach dwóch projektów warsztaty odbędą się w: Olsztynie, Krajence, Zakrzewie, Jastrowiu, Bielawie i Warszawie.

* Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
** Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Organizator: POLSKIE TOWARZYSTWO MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ
Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (program „Kultura Dostępna”), Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy, Fundacja PZU, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Powiązane Video Wszystkie video

Od smyka do muzyka - Zabawa dla Dzieci
Aleksander Dębicz - Cinematic Piano [teaser]
1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Biała 2016)
Młody Muzyk Roku: Paweł Stępień - flet

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Wjcicki Piotr ″ABC Gitarowej Improwizacji″ DVD
AN Grabowy Tomasz ″Szkoa improwizacji w pochodach basowych″ ksika
Latin Percussion RHYTHMIX Congitas Blueberry
AN Perfect Promotion ″Mylenie w muzyce″ energetyczne warsztaty z zakresu muzyki

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl