Pieśni wielkopostne Marii Pomianowskiej – album „Stwórco łaskawy” już w sprzedaży

Nakładem wytwórni For Tune we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA) ukazał się właśnie nowy album Marii Pomianowskiej, światowej gwiazdy muzyki etnicznej, pt. „Stwórco łaskawy”. Artystka wydobywa ze staropolskich pieśni wielkopostnych, które jej zdaniem przypominają haiku, ich uniwersalny charakter.

Maria Pomianowska, multiinstrumentalistka, wokalistka i kompozytorka od lat koncertuje na całym świecie. Właśnie ukazał się jej nowy album prezentujący tradycyjne pieśni wielkopostne. NInA jest współwydawcą płyty, a trzech utworów można słuchać w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl):

Lament Matki Bolesnej
Rozmyślajmy dziś wierni chrześcijanie
Improwizacja na Wielką Sobotę


Pieśni Wielkopostne

…codzienny wyścig z czasem przerywają od czasu do czasu cyklicznie powtarzane święta i związane z nimi zwyczaje, obrzędy i rytuały. Są one jak głęboki oddech napełniający płuca świeżym powietrzem. Wielki Post – czas głębokiej refleksji nad sensem istnienia i dotknięciem tajemnicy życia. W ciemnościach pojawia się światło, które docierając do najdalszych zakamarków serca, napełnia je radością. Oto czas odzyskiwania nadziei, że nasze życie ma sens. Wiele pieśni wielkopostnych nie wnika w materię czy strukturę zdarzeń ewangelicznych ani w ich sens dogmatyczno-intelektualny. Wyrażają głównie emocje i uczucia. Pomimo dramaturgii zdarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, Wielki Post to okres głębokiej radości.

Maria Pomianowska – śpiew, fidel plocka, suka biłgorajska
Katarzyna Kamer – fidel płocka, suka biłgorajska
Paweł Betley – flety, piszczałki
Hubert Giziewski – akordeon
Wojciech Lubertowicz – bębny, kołatki, terkotki, duduk


Maria Pomianowska

Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy. Od 30 lat koncertuje na całym świecie z Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Ramem Narayanem, Fazalem Qureshi, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Ianem Gillanem, Anną Marią Jopek. Muzykę polską wielokrotnie prezentowała między innymi na dworze cesarskim Japonii. Artystka wydała 20 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. Jesienią 2015 roku dla wytwórni For Tune® wydała płytę – Maria Pomianowska & Groupe Gaindé – Warszawa-Dakar prezentującą wspólne polsko-senegalskie improwizacje oparte zarówno na tradycyjnej muzyce polskiej, jak i na afrykańskich pieśniach i rytmach.

Marii Pomianowskiej będzie można posłuchać w środę, 23 marca o godzinie 18.00 w Kościele św. Klemensa Hofbauera (ul. Karolkowa 49, Warszawa - Wola) podczas koncertu pasyjnego „Stwórco łaskawy” w wykonaniu zespołu artystki LutoSłowianie.


Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury, która już od dekady zajmuje się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

NInA działa w sieci i poza nią. Większość swoich nieustannie powiększających się zasobów publikuje w internecie. Poprzez serwis Ninateka (www.ninateka.pl) udostępnia ponad 5500 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Od niedawna wszystkie archiwizowane przez NInA zbiory, blisko 10 000 materiałów trwających łącznie ponad 3000 godzin, można przeglądać w stacjonarnym Archiwum NInA w nowej siedzibie Instytutu. NInA jest wydawcą Dwutygodnik.com, internetowego pisma o kulturze, które na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne w kraju i za granicą, oraz serwisu edukacyjnego Muzykoteka szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), stymulującego zainteresowanie muzyką wśród dzieci i młodzieży.

Działalność internetową dopełniają wydarzenia realizowane stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 na warszawskim Służewie m.in. projekcje filmowe, wystawy, debaty, warsztaty, seminaria i konferencje zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów sztuki audiowizualnej, w tym także rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

NInA kształci świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej, prowadzi działania z zakresu edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego, archiwizacji i rekonstrukcji cyfrowej.

Instytut od początku swojego istnienia jest także wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA koprodukuje filmy fabularne i dokumentalne takie jak nominowana do Oscara Joanna Anety Kopacz, Hiszpanka Łukasza Barczyka, Ziarno prawdy Borysa Lankosza czy Inny świat Doroty Kędzierzawskiej.

Więcej na www.nina.gov.pl, www.ninateka.pl, www.dwutygodnik.com, www.muzykotekaszkolna.pl oraz stacjonarnie w NInA, ul. Wałbrzyska 3/5 02-739 Warszawa.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachmaninoff - Vocalise op. 34 nr 14
Aleksander D?bicz - Cinematic Piano [teaser]
Magia smyczka. Instrumenty niezwyk?e. Cz. 1
Magia smyczka. Instrumenty niezwyk?e. Cz. 2

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Adele - 21 Album songbook (utwory na fortepian, wokal i gitar)
PWM Chopin Fryderyk - Album per pianoforte
PWM Rni - The Gypsy Violin. Album of world famous gypsy romances (utwory na skrzypce i fortepian)
PWM Adele - 25 Album songbook (utwory na fortepian, wokal i gitar)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl