1. Start
  2. Artykuły
  3. Wywiady
  4. OCTAVA ensemble | wywiad
ARTYKUŁ: Wywiady - OCTAVA ensemble | wywiad

OCTAVA ensemble | wywiad

szukaj w artykułach:
OCTAVA ensemble
fot. Ignacy Matuszewski

Trwa 11. edycja Festiwalu Wawel o Zmierzchu – plenerowej imprezy, której koncerty odbywają się na dziedzińcach Zamku Królewskiego. 28 lipca na Dziedzińcu Batorego wystąpiła polska grupa OCTAVA ensemble, co stało się zaróno pretekstem jak i inspiracją do przeprowadzenia poniżśzego wywiadu.


1. Zacznijmy od początku. Jesteście absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie. Poznaliście się jeszcze studiując czy już po zakończeniu edukacji? Co skłoniło Was do założenia grupy wokalnej?

Zygmunt Magiera - dyrektor artystyczny OCTAVA ensemble: Poznaliśmy się podczas studiów. Mieliśmy pewien niedosyt tego co jako studenci poznawaliśmy podczas zajęć. Chcieliśmy doświadczać i poznawać więcej repertuaru, odkrywać nowe horyzonty. Idea jaka przyświecała nam podczas zakładania zespołu w 2004 okazała się przysłowiowym „strzałem w 10-tkę” i dzisiaj śpiewamy i cieszymy się muzyką razem już 14 lat.

2. Jak wspominacie czasy studenckie?

ZM: Bardzo miło. To przede wszystkim nasze uczestnictwa w festiwalach chóralnych o charakterze międzynarodowym w całej Polsce. Zdobywanie doświadczenia, poznawanie ludzi ze środowiska o tych samych pasjach co nasze.

3. Jesteście laureatami kilku muzycznych nagród. Którą najbardziej cenicie?

ZM: Zdecydowanie najważniejsza dla nas nagroda to zdobyte GRAND PRIX podczas najbardziej prestiżowego polskiego konkursu chóralnego Legnica Cantat - Złota Lutnia. O tę nagrodę rywalizują rokrocznie w Legnicy najlepsze polskie zespoły chóralne. Otrzymać Lutnię to zawsze wielkie wyróżnienie, nam udało się to w 2008. Od tego faktu upłynęło już sporo czasu, ale wciąż odwiedzamy Legnicę wracając z wielką radością jako gość specjalny z koncertami na zaproszenie organizatorów festiwalu.

4. Wykonujecie różne rodzaje muzyki. Czy to ze względu na mnogość muzycznych zainteresowań czy po prostu artysta musi być elastyczny, a jego działalność wielokierunkowa?

ZM: Wychodzimy z założenia, że specjalizacja jaką jest śpiew chóralny jest już na tyle wąska, że jeszcze dodatkowo zamykanie zespołu na jeden rodzaj wykonywanej muzyki zawęża światopogląd i nie stwarza możliwości rozwojowych. Lubimy wyzwania i nie boimy się stawianych przed nami zadań wykonawczych, bo uważamy, że najważniejsza jest elastyczność i radość z tego co robimy.

5. Jednak Wasza specjalizacja to muzyka XVI i XVII w. Wygląda na to, że to właśnie muzyka dawna jest Wam najbliższa.

ZM: Muzyka XVI i XVII w. jest nam stylistycznie najbliższa i towarzyszy nam w programach koncertowych samego początku istnienia zespołu. Choć wykonywanie skomplikowanych pod kątem fakturalnym utworów polifonicznych epoki renesansu czy baroku nie należy do najłatwiejszych technicznie i wymaga dobrego przygotowania wokalnego, to śmiało możemy powiedzieć, że w muzyce dawnej czujemy się „jak ryba w wodzie”. :)

6. Z drugiej strony jesteście nowoczesnym zespołem. Oprócz udziału w koprodukcjach z Krzysztofem Pendereckim i Aphex Twin oraz z Portishead i Goldfrapp walczycie ze stereotypem „prawdziwego chóru”. Co to oznacza?

ZM: Te nazwijmy to crossoverowe projekty dają nam niezwykłą radość uczestnictwa w wydarzeniach niecodziennych, dużych produkcjach i widowiskach scenicznych trafiając z naszą muzyką do zupełnie nowego odbiorcy. Zawsze z dużym zainteresowaniem podchodzimy do tych propozycji zresztą z tego powodu stworzyliśmy markę OCTAVA ensemble + by móc, bazując na naszych sprawdzonych i zaprzyjaźnionych wokalistach budować silną pozycję większego niż nasz standardowy skład wykonawczy w pełni profesjonalnie przygotowanego zespołu, spełniającego oczekiwania najbardziej wymagających organizatorów wydarzeń kulturalnych. I stąd kooprodukcje we współpracy z Operą Krakowską, Filharmonią Podkarpacką, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej czy Międzynarodowym Kongresem Kultury we Wrocławiu.

7. Niedawno wystąpiliście na Festiwalu Wawel o Zmierzchu na Dziedzińcu Batorego. Czy to Wasz pierwszy występ na Zamku w Krakowie?

ZM: Festiwal Wawel o Zmierzchu, jest dla nas wydarzeniem szczególnym. Równo 10 lat mieliśmy okazję inaugurować swoim występem I edycję festiwalu. Przez ten czas z wielką radością obserwujemy jego rozwój i tym bardziej cieszymy się, że możemy wrócić do tego magicznego miejsca jakim jest niedostępny na co dzień dziedziniec Batorego na Zamku Królewskim na Wawelu.

8. Co sprawiło, że zdecydowaliście się wziąć udział w Festiwalu?

ZM: Jako zespołowi pochodzącemu z Krakowa, szczególnie bliskie jest nam Wzgórze Wawelskie, a przede wszystkim muzyczna spuścizna Zamku Królewskiego na Wawelu. To wielki zaszczyt móc występować w miejscu tak ważnym dla polskiej kultury i historii oraz w miejscu, które rozbrzmiewało wspaniałą muzyką niemal nieprzerwanie 24h / dobę.


9. Zaśpiewaliście m.in. utwory Bartłomieja Pękiela – dawnego kapelmistrza Katedry Wawelskiej. Jak nasza publiczność odbiera polską muzykę wokalną?

ZM: Nie będzie chyba przesadą jeśli powiemy, że jesteśmy poniekąd ambasadorem muzyki tego genialnego polskiego kompozytora nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Dosłownie przed kilkoma miesiącami ukazało się zrealizowane przez nas wyjątkowe wydawnictwo – pierwszy w historii rynku fonograficznego 3 płytowy album zawierający dzieła wszystkie Bartłomieja Pękiela (Bartłomiej Pękiel – OPERA OMNIA). Gorąco zachęcam do zapoznania się z tym unikatowym wydawnictwem! 


Muzyka BP była z nami już w najwspanialszych salach koncertowych na obu półkulach (Chiny, Stany Zjednoczone, Turcja, Austria, Słowenia). Zżyliśmy się z tym nazwiskiem i „dobrze nam razem”, chcemy aby więcej ludzi usłyszało o naszych wspaniałych – niestety nieco zapomnianych – polskich kompozytorach, bo naprawdę nie mamy się czego wstydzić!

10. Jakie macie plany na najbliższe tygodnie?

ZM: W chwili obecnej jesteśmy w trakcie bardzo wymagających sesji nagraniowych do naszego najnowszego wydawnictwa płytowego kolejnego – po świetnie przyjętym Bartłomiej Pękiel – OPERA OMNIA – pierwszego pełnego obrazu twórczości Franciszka Liliusa, który ukaże się jeszcze w tym roku!

Już za parę dni wylatujemy na trasę koncertową do Japonii i Australii, we wrześniu przed nami koncerty w Chorwacji i nasza trzecia trasa koncertowa w USA. Po wszystkie szczegóły odsyłam na naszą stronę internetową www.octavaensemble.com.kategoria: Wywiady
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl