1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. „Wawel o zmierzchu” po raz jedenasty!
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - „Wawel o zmierzchu” po raz jedenasty!

„Wawel o zmierzchu” po raz jedenasty!

szukaj w artykułach:

„Wawel o zmierzchu” po raz jedenasty!
soboty, 7 lipca - 25 sierpnia 2018

Dialog tradycji i nowoczesności
„Wawel o zmierzchu” to letni festiwal plenerowy: miejscem koncertów są rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. Muzyka ukazywana jest w dialogu tradycji i nowoczesności. Równolegle z szeroko pojętą klasyką muzyczną wykonywane są utwory współczesne.

Polskość i różnorodność
W programie koncertów 11. Festiwalu „Wawel o zmierzchu” akcent padnie na wartości polskie i kulturę narodową (Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki), przedstawianą w szerokim kontekście kultury wysokiej i różnych kolorów narodowych.

Na nutę patriotyczną
Wawel to miejsce dla Polaków szczególne. Dlatego muzyka, która rozbrzmiewać będzie na 11. Festiwalu w roku 2018, przeniknięta zostanie także aurą patriotyzmu (np. występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z polskimi pieśniami narodowymi czy młodych śpiewaków w repertuarze Chopinowsko-Moniuszkowskim). Nie zabraknie motywów historycznych (np. koncert zespołu wokalnego Octava z utworami Bartłomieja Pękiela) oraz współczesnych (prezentacja polskiej muzyki nowej).

Mistrzowie i Młodzi
Jak co roku międzynarodowej publiczności przedstawią się Mistrzowie: pianista Karol Radziwonowicz, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, dyrygent Marek Moś, a także młodzi utalentowani artyści: pianista Szymon Nehring (młody „ambasador” kultury polskiej w świecie), orkiestra CORda Cracovia czy zespół wokalny Octava. „Młodą wizytówką” festiwalu będzie koncert inauguracyjny „TERAZ MŁODZI”, na którym wystąpi czwórka utalentowanych muzyków: dwójka solistów-instrumentalistów i dwójka dyrygentów, wyłącznie w polskim repertuarze (Szymanowski, Szałowski, Penderecki).

Kultura i Natura
„Artystami” koncertów są także wawelskie dziedzińce z rozbrzmiewające muzyką zegarów i śpiewem ptaków. Z dołu słychać krakowskie, „zaczarowane” dorożki. Kultura muzyczna wpisana zostaje latem na „Wawelu o zmierzchu” w piękną Naturę, która też ma swój wyrazisty ton i historycznie nacechowaną przestrzeń.

Organizatorzy:
Zamek Królewski na Wawelu
Fundacja Castello. Grupa Twórcza

Dyrektor artystyczny: Małgorzata Janicka-Słysz
Kierownik organizacyjny: Hubert Piątkowskikategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl