1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. NOSPR KOŃCZY SEZON ABONAMENTOWY
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - NOSPR KOŃCZY SEZON ABONAMENTOWY

NOSPR KOŃCZY SEZON ABONAMENTOWY

szukaj w artykułach:

14 czerwca o godz. 19.30, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie podczas ostatniego koncertu abonamentowego w tym sezonie. Bedzie to szczególny wieczór, ponieważ współpracę z NOSPR zakończy także dyrektor artystyczny orkiestry – Alexander Liebreich.

Alexander Liebreich funkcję dyrektora artystycznego pełnił 7 lat, wcześniej występował z NOSPR jako dyrygent gościnny. Orkiestra pod jego dyrekcją odbyła wiele znaczących tournée, wystąpiła podczas koncertów w ramach ważnych festiwali, nagrała doceniony przez krytykę cykl czterech płyt z dziełami Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Liebreich był także dyrektorem artystycznym czterech edycji Festiwalu Katowice Kultura Natura, silnie zakorzenionego już w świadomości śląskich melomanów. We wrześniu 2018 roku został głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Praskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej. We wrześniu br. stanowisko szefa artystycznego NOSPR obejmie Lawrence Foster.

Podczas jutrzejszego koncertu NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha wykona Koncert skrzypcowy Unsuk Chin z Viviane Hagner w partii solowe oraz VII Symfonię Antona Brucknera.
Koreańska kompozytorka, Unsuk Chin, napisała swój koncert w 2001 r. Dzieło to, stanowiące duże wyzwanie zarówno dla solisty, jak i orkiestry, wkrótce po premierze zostało okrzyknięte „pierwszym arcydziełem nowego stulecia”. Podczas piątkowego wieczoru partię solową utworu wykona niemiecka skrzypaczka Viviane Hagner, pierwsza interpretatorka koncertu w 2002 r. w Berlinie.
VII Symfonia ukończona 1883 r. to jedno z najbardziej lubianych i najchętniej wykonywanych dzieł Antona Brucknera. Ze wszystkich jego symfonii najbardziej zwarta, przepojona liryką, spotkała się z entuzjazmem odbiorców. Według krytyków szczególnie udaną częścią jest Adagio, pisane w przeczuciu śmierci wielkiego mistrza i mentora Brucknera, Richarda Wagnera. W tym niezwykle osobistym ogniwie kompozytor po raz pierwszy w historii muzyki symfonicznej użył tub wagnerowskich, a w kodzie wykorzystał motywy żałobne, odnoszące się wprost do ostatniego pożegnania uwielbianego mistrza z Bayreuth.

Koncert rozpocznie się 14.06.2019 o godz. 19.30 w siedzibie NOSPR (plac Kilara 1, Katowice), bilety dostępne w kasie NOSPR oraz online.


Sponsorem NOSPR jest Tauron Polska Energia SA.
TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym sprzedawcą i dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wydobycie, TAURON Wytwarzanie, TAURON Ekoenergia, TAURON Ciepło, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż oraz TAURON Obsługa Klienta.###kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl