Maciej Żółtowski - kompozytor i dyrygent

Ukończył z wyróżnieniem kompozycję w klasie Mariana Borkowskiego (1996) oraz dyrygenturę w klasie Ryszarda Dudka (1997) w AM w Warszawie. Swój kunszt dyrygencki doskonalił pod kierunkiem Zoltana Pesko (2000-2002) i Jurija Simonowa (2003-2008). Współpracował z orkiestrami krajowych i zagranicznych filharmonii. Dokonał wielu nagrań muzyki filmowej oraz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

W swojej twórczości Żółtowski wykorzystuje często doświadczenia pozaeuropejskich kultur muzycznych oraz orientalne instrumentarium. Jego utwory wykonywane były na wielu festiwalach, m.in. „Laboratorium Muzyki Współczesnej” w Białymstoku, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Europe - Asia” w Kazaniu w Tatarstanie, „Dwa Dni i Dwie Noce Nowej Muzyki” w Odessie, „Sound Ways” w St. Petersburgu, Composium 1999 w Tokio i Światowe Dni Muzyki 2002 w Hongkongu.

Za osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium im. Tadeusza Bairda. W 1997 przebywał w Künstlerhaus Schloß Wiepersdorf w Niemczech jako stypendysta Stiftung Kulturfonds. W 2000 r. otrzymał stypendium dla młodych dyrygentów Japońskiej Fundacji Muzycznej JESC. W 1995 r. zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów „Musica Sacra”. Jest także finalistą Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Next Millenium” im. Toru Takemitsu w Tokio w 1999 r.

W latach 1996-2004 Żółtowski był pedagogiem AM w Warszawie. W latach 1994-96 był Przewodniczącym Koła Młodych ZKP. W latach 1995-2000 pełnił funkcję Sekretarza Generalnego, a 2001-2003 Prezesa Jeunesses Musicales de Pologne. Od 2010 r. jest Prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Cyprus State Orchestra. Maciej Żółtowski pełni obecnie funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Powiązane Video Wszystkie video

Joseph-Nicolas-Pancrace Royer - Vertigo
The Recycled Orchestra | Cateura, Paragwaj
1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
II Festiwal Muzyki Crossover w Bielsku-Bia?ej

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Line 6 PX 2 zasilacz do serii POD
Graphtech PQ-M600-00 - Martin Style Guitar Nut, Angled Bottom, Slotted, siodeko do gitary
Line 6 POD Studio GX interface audio USB
Graphtech PQ-5700-00 - Strat Style Nut, Curved Bottom, Slotted, 7-strun, siodeko do gitary elektrycznej

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl