Inauguracja sezonu artystycznego 2012/2013 w Filharmonii Wrocławskiej

5.10.2012, piątek, godz. 19:00
Wrocław, sala koncertowa Filharmonii
Inauguracja sezonu artystycznego 2012/2013
Koncert połączony z uroczystym wręczeniem Maestro Jackowi Kaspszykowi Medalu Elgar Society 
 
Jacek Kaspszyk – dyrygent
Leonard Elschenbroich – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej
 
E. Elgar – In the South op. 50 (Alassio), Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85, Wariacje „Enigma” op. 36

Jego Pomp and Circumstance Marches zaraz po hymnie God Save the Queen jest najczęściej rozpoznawalnym utworem w Wielkiej Brytanii. Sir Edward Elgar dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów angielskich, lecz na to uznanie musiał czekać dosyć długo. Należną mu uwagę i sławę zyskał dopiero w 1899 roku w wieku czterdziestu dwóch lat, po oszałamiającym wręcz sukcesie Wariacji „Enigma”, które dość szybko ogłoszono arcydziełem. Na uwielbienie rodaków zasłużył również serią patriotycznych pieśni skomponowanych podczas I wojny światowej.
Czternaście Wariacji „Enigma” zostało napisanych na podstawie oryginalnego tematu wymyślonego przez kompozytora. Za tytułami poszczególnych ustępów kryją się portrety rodziny i znajomych twórcy, których postanowił scharakteryzować różnymi środkami muzycznymi. Sportretowani zostali między innymi: jego żona Caroline Alice Elgar (C.A.E.), przyjaciel, kameralista Hew David Steuart-Powell (H.D.S.-P.), uczennica, altowiolistka Isabel Fitton (I.F.), wydawca Augustus J. Jaeger (Nimrod) czy architekt Arthur Troyte Griffith (Troyte). Ostatnia wariacja dotyczy samego kompozytora, a jej tytuł (E.D.U.) jest zdrobnieniem imienia Elgara, jakiego używała jego żona. Tytułowa zagadka nie zostaje jednak rozwiązana. Dotyczyć ona może wieloznaczności motywicznej tematu głównego, ukrytego w materiale dźwiękowym symbolu lub melodii. Jest wiele spekulacji na ten temat, jednak kompozytor tajemnicę tę zabrał do grobu.
Uwertura koncertowa In the South (Alassio), skomponowana na początku XX wieku podczas wakacji twórcy z rodziną, dedykowana została Leo F. Schusterowi, zwanemu Frankie, to jest angielskiemu mecenasowi sztuki i zarazem przyjacielowi Elgara. Podtytuł utworu odnosi się do miejscowości we Włoszech, w której zatrzymał się kompozytor. I to właśnie malownicze krajobrazy włoskiej Riviery – strumienie, pagórki, błękitne morze i góry – stały się dla niego inspiracją.
Elegijny Koncert wiolonczelowy należy do jednego z ostatnich większych dzieł Elgara. W Filharmonii Wrocławskiej zabrzmi on w wykonaniu Leonarda Elschenbroicha. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
New Year's Day - Mi?osz Rutkowski i Shoko Sakai
Premiera teledysku Klezmafour i Orkiestry Filharmonii w Szczecinie
TheThreeX, czyli muzyczny crossover

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Samson Expedition Express kolumna aktywna 6″ LF + 1″ HF, wbudowany interfejs Bluetooth i akumulator (do 8 godz. pracy)
Gibson Les Paul Traditional 2013 Honey Burst gitara elektryczna
Gibson Les Paul Standard 2012 Plus DB gitara elektryczna
Gibson SGJ Series 2013 Chocolate Satin gitara elektryczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl