Impedancja i jej wpływ na dźwięk słuchawek

Miłośnicy muzyki oczekują, że produkty audio, które służą im do odtwarzania ulubionych utworów będą spełniać wszystkie wymagania. Oczywiście, podczas zakupu danego produktu pod uwagę bierze się wiele czynników, które odpowiadają za jakość. Wiele osób zapomina jednak o niektórych parametrach. Jednym z nich jest impedancja. Jakie ma znaczenie i jaki jest jej wpływ na dźwięk słuchawek?


Czym jest impedancja słuchawek? 

Na początek należy odnieść się do definicji tytułowego pojęcia i wyjaśnić, czym jest impedancja słuchawek. Otóż jest to nic innego, jak opór elektryczny, wyrażany w omach, stawiany przez cewki głośników, które znajdują się w słuchawkach. W produkcji impedancja jest najczęściej sprawdzana za pomocą znormalizowanego sygnału audio, dzięki któremu dąży się do osiągnięcia tzw. impedancji nominalnej. Opisywany parametr jest jednym z najistotniejszych czynników, przyczyniających się do głośności słuchawek. Niestety, wiele osób pomija go na etapie zakupu, co jest błędem. 

Przyjrzyjmy się teraz pojęciu impedancji w praktyce. Aby zrozumieć istotę działania, przede wszystkim należy przyjrzeć się bliżej budowie słuchawek. Mówiąc w skrócie, urządzenia te generują fale dźwiękowe za pomocą membran, które powodują drgania cząsteczek powietrza. Z kolei membrany są poruszane przez elektromagnes. Istotnym elementem jest tutaj miedziana cewka, która jest połączona z wcześniej wspomnianą membraną. Im jest lżejsza, tym przetwornik dźwięku brzmi wyraźniej i precyzyjniej. Lżejsza cewka wiąże się jednak z większym oporem, czyli wyższą impedancją. W związku z tym niezwykle ważne jest to, do jakiego urządzenia podłączone są słuchawki. Nie każdy wzmacniacz ma odpowiednie parametry techniczne, aby pokonać opór i wprawić membrany w odpowiednie drgania. Mówiąc prościej, słuchawki o niskiej impedancji mogą brzmieć lepiej na urządzeniach, które cechuje stosunkowo słaby wzmacniacz i na odwrót.

Jak impedancja wpływa na głośność słuchawek? 

Wspomniano już, że impedancja ma istotny wpływ na dźwięk. Obecnie, należy się przyjrzeć, jak dobór odpowiednich urządzeń może wpływać na ich głośność. Generalna zasada mówi o tym, że im wyższa impedancja, tym więcej mocy jest potrzebne, aby słuchawki mogły zagrać wystarczająco głośno. Kierując się najpopularniejszymi urządzeniami wykorzystywanymi w dzisiejszych czasach do słuchania muzyki, takich jak smartfon czy laptop, należy zauważyć, że często nie posiadają one dostatecznych zasilaczy, aby słuchawki wykorzystały pełnię mocy. Zdecydowanie bardziej poleca się dedykowane wzmacniacze czy systemu audio z wyjściem słuchawkowym. Patrząc jednak na konkretne parametry produktów można stwierdzić, że słuchawki cechujące się impedancją poniżej 100 Ω są przeznaczone raczej do użytku mobilnego. Niemniej jednak słuchawki o wyższej impedancji często oferują bardziej finezyjny dźwięk. Z drugiej strony w wielu przypadkach nie będziemy w stanie wykorzystać ich potencjału.

Z jakimi wartościami impedancji możemy się spotkać? 

Oferta rynkowa w zakresie słuchawek jest niezwykle szeroka. W związku z tym istnieje wiele rozwiązań dedykowanych do konkretnych celów. Nie oznacza to jednak, że nie warto kupić lepszych słuchawek. Wybór posiadający spory potencjał może być przydatny w przyszłości. Odnosząc się do konkretnych wartości, dla smartfonów często poleca się rozwiązania, których impedancja oscyluje w granicach 18-48 omów. Z kolei w przypadku słuchania muzyki z wykorzystaniem profesjonalnych wzmacniaczy dobrze jest zaopatrzyć się w sprzęt o impedancji wynoszącej nawet 600 omów.

Powiązane Video Wszystkie video

Childhood - flet z d?oni
Dyrygent – rezydent - film dokumentalny
Bezsenna Noc Symfonicznie - Alleluja
Tomasz Dolski - Cztery Pory Roku - Lato cz.3 "Burza "

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AKG 2040Z16010 pałąk do słuchawek AKG
Sennheiser nauszniki do słuchawek HD 595, HD 555
Sennheiser 094738 poduszki do słuchawek HD-555/595
AKG HA 450 zestaw kabli połączeniowych do słuchawek K450 do iPhone, Nokia i BlackBerry

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl