FROM THE POLISH RADIO ARCHIVES – LEOPOLD STOKOWSKI in Poland

Co kryją archiwa?

10 września 2021 roku we wszystkich dobrych sklepach pojawi się kolejny album w serii FROM THE POLISH RADIO ARCHIVES, zatytułowany „Leopold Stokowski in Poland”.

Serię wydawaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia wymyślili i jej kolejne pozycje opracowują: Marcin Gmys – Dyrektor Polskiego Radia Chopin i Jakub Puchalski – jeden z głównych głosów tego programu. Na wiele lat przed rozpoczęciem pracy w Polskim Radiu obaj panowie już się umawiali, że kiedyś przetrząsną muzyczne archiwa stacji w poszukiwaniu zapomnianych, wybitnych nagrań. Od trzech lat swoje młodzieńcze pomysły wcielają w życie.

W roku 1959, kiedy liczący 77 lat Leopold Stokowski pojawił się w kraju swoich przodków po raz pierwszy, by poprowadzić polskie orkiestry (wcześniej, w latach 20., był jedynie w Polsce prywatnie, przejazdem), gościliśmy jednego z najbardziej nowatorskich i uznanych dyrygentów XX wieku, znanego jako niezmordowany propagator nowej muzyki, mającego na swym koncie kilkadziesiąt prawykonań kompozytorów z całego świata. Stokowski był także niezrównanym popularyzatorem muzyki, co zaprowadziło go do Hollywood i ostatecznie przyniosło w 1941 roku Honorowego Oscara za muzykę do filmu „Fantasia”, wyprodukowanego przez Disneya.

Wizyty artysty w Polsce, w latach 1959 i 1960, stanowiły prawdziwe wydarzenia artystyczne i wyraziste świadectwo, że kultura polska, mimo ponurych czasów, nie daje się wymazać z mapy świata. Wybór przez Stokowskiego do swych koncertów dzieł polskich kompozytorów podkreślił tylko ich uniwersalne znaczenie i wartość. W ówczesnych relacjach z występów Stokowskiego w Polsce dominowały zachwyt i entuzjazm.

Na płycie „Leopold Stokowski in Poland” znajdziemy, nigdy wcześniej nie udostępnione fonograficznie, jedyne i niepowtarzalne kreacje „Bajki” Stanisława Moniuszki i „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego, a także „I Symfonii” Witolda Lutosławskiego. Co prawda ten ostatni nie był zadowolony z interpretacji utworu, ale być może niechęć kompozytora należy złożyć na karb czasu, który minął od wymyślenia i opracowania ostatecznej wersji tej jednej z pierwszych kompozycji Lutosławskiego.

Dla każdego, kto włoży ten krążek do odtwarzacza, ciekawostką będą rozpoczynające płytę zapisy dźwięków z powitania Leopolda Stokowskiego w Polsce, w maju 1959 roku i płytę kończący krótki wywiad ze Stokowskim, przeprowadzony również w maju 1959 przez Witolda Stankowskiego z Polskiego Radia, w warszawskim Hotelu Bristol.

Wszystkim, którzy jeszcze nie znają serii FROM THE POLISH RADIO ARCHIVES polecamy też cztery poprzednie pozycje wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia: „Witold Małcużyński. The Legendary Wawel Castle Recital”, „Mieczysław Horszowski in Poland”, „Barbara Hesse-Bukowska. Retrospective” oraz „Eugeniusz Morawski. Kompozytor wyklęty”.


TRACKLISTA

1. Relacja z powitania Leopolda Stokowskiego w Polsce / A report on Leopold Stokowski’s welcome to Poland 1:40
Maj 1959 / May 1959

Stanisław Moniuszko (1819–1872)
2. Bajka – uwertura fantastyczna / Fairy tale – fantasy overture 12:05
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej / Pomeranian Philharmonic Symphony Orchestra
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy / Pomeranian Philharmonic Hall, Bydgoszcz, 19–21.05.1960 (premiera fonograficzna / unpublished)

Karol Szymanowski (1882–1937)
Stabat Mater op. 53 na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę / Stabat Mater, Op. 53 for soprano, alto, baritone, mixed choir and orchestra
słowa polskie / Polish words: Józef Jankowski 25:20
3. Stabat Mater dolorosa – Andante mesto
4.Quis est homo qui non fleret – Moderato
5. Eia Mater, fons amoris – Lento dolcissimo
6. Fac me tecum pie flere – Moderato
7. Virgo virginum praeclare – Moderato
8. Christe, cum sit hinc exire – Andante tranquillissimo

Alina Bolechowska – sopran, Krystyna Szczepańska – mezzosopran, Andrzej Hiolski – baryton, Chór Filharmonii Narodowej, Roman Kuklewicz – chórmistrz, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej / Alina Bolechowska (soprano), Krystyna Szczepańska (mezzo-soprano), Andrzej Hiolski (baritone), Warsaw Philharmonic Chorus, Roman Kuklewicz (choirmaster), Warsaw Philharmonic Orchestra
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej / Warsaw Philharmonic Orchestra
Filharmonia Narodowa w Warszawie, 22, 24 maja 1959 / Warsaw Philharmonic Hall, 22, 24 May 1959

(premiera fonograficzna / unpublished)

Witold Lutosławski (1913–1994)
I Symfonia / Symphony No. 1 22:20
9. Allegro giusto 4:10
10. Poco adagio 9:05
11. Allegretto misterioso 3:55
12. Allegro vivace 5:10

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej / Warsaw Philharmonic Orchestra
Filharmonia Narodowa w Warszawie, 22, 24 maja 1959 / Warsaw Philharmonic Hall, 22, 24 May 1959

13. Wywiad Witolda Stankowskiego z Leopoldem Stokowskim / Leopold Stokowski in conversation with Witold Stankowski 3:25
Nagranie w Hotelu Bristol w Warszawie, maj 1959 / Recorded at the Hotel Bristol in Warsaw, May 1959

Powiązane Video Wszystkie video

J.S.Bach - Toccata i fuga d-moll - Leopold Stokowski
Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg
F.Schubert - Litania - Dorota Sok
Piotr Lachert in Polish Radio Gdansk. Justyna Philipp - fortepian

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Dunlop PL PT POLAND zestaw kostek gitarowych
Monitor Audio Air Stream 10 Wi-Fi Radio
Fender Pure Vintage Cream ″Radio″ Amplifier Knobs (6)
Epiphone SG Muse Modern Radio Blue Metallic gitara elektryczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl