1. Start
  2. Artykuły
  3. Felietony o muzyce klasycznej
  4. Finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków
ARTYKUŁ: Felietony o muzyce klasycznej - Finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków

Finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków

szukaj w artykułach:
Wczoraj (11.05) z radością obejrzałyśmy finał Konkursu Eurowizja dla Młodych Muzyków, który odbył się na specjalnej scenie pod Ratuszem w austriackiej stolicy. Koncert na żywo wysłuchało około 40 tys. osób, w tym wielbiciele naszej wspaniałej flecistki Jagody Krzemińskiej, którzy przyjechali z Polski, żeby kibicować polskiej finalistce. Oprócz Jagody w finale znaleźli się: Dominic Chamot z Niemiec (fortepian), Alexandra Denisenya z Białorusi (cymbały), Eivind Holtsmark Ringstad z Norwegii (altówka), Narek Kazazyan z Armenii (ciekawy, tradycyjny instrument zwany kanun), Michaela Spackova z Czech (fagot) oraz Emmanuel Tjeknavorian z Austrii (skrzypce). Spośród „7 Wspaniałych” jury, w którego składzie znalazła się Polka pani Agnieszka Duczmal, wyłoniło 3 laureatów. Pierwsze miejsce za wykonanie 2 i 3 części Koncertu na Altówkę Béli Bartóka zajął Norweg Eivind Holtsmark Ringstad, drugie miejsce reprezentant Austrii Emmanuel Tjeknavorian grający 3 część Koncertu na Skrzypce i Orkiestrę d-moll Jeana Sibeliusa, a 3 miejsce uzyskał najmłodszy finalista Ormianin Narek Kazazyan za Koncert na Kanun i Orkiestrę nr 2 E-dur autorstwa swojego rodaka Khachatura Avetisyana.

Fragmenty z koncertu finałowego w wykonaniu Narka Kazazyana oraz Emmanuela Tjeknavoriana.


Młodym artystom towarzyszyła Wiedeńska Orkiestra Radiowa pod batutą Corneliusa Meistera. Wydarzenie uświetniały występy wiedeńskiego zespołu instrumentów dętych blaszanych. Ciekawe i zabawne aranżacje bawiły publiczność. Prowadzącym koncert był finalista z roku 2000 perkusista Martin Grubinger, który również zaprezentował swoje umiejętności prezentując ciekawe rytmy świata wraz z innymi muzykami.

Nasza opinia


Zgadzamy się z werdyktem jury. Bardzo podobały nam się dojrzałe wykonania Koncertu Bartóka oraz Koncertu Sibeliusa jak i uczuciowa i wrażliwa interpretacja Koncertu Avetisyana. Dumne jesteśmy z naszej reprezentantki Jagody, która pięknym dźwiękiem i z wielkimi emocjami zagrała Concertino Chaminade. Wszyscy finaliści nie tylko zaprezentowali wysoki poziom, ale również włożyli w swą grę dużo serca, co było widać w reakcji publiczności. To piękne, że młodzi ludzie potrafią tak wspaniale wykorzystywać swój talent, mieć pasję i dzielić się nią z innymi.


© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl