1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. Carl Loewe In Memoriam
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - Carl Loewe In Memoriam

Carl Loewe In Memoriam

szukaj w artykułach:
W najbliższą sobotę, 30 listopada, o godz. 20.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba zabrzmi koncert „Carl Loewe In Memoriam”. Będzie to prawykonanie utworu Zbigniewa Kozuba. Dzieło ma upamiętnić dziewiętnastowiecznego, wciąż niedocenianego twórcę.

Loewe Schubertem północnych Niemiec
Koncert odbędzie się w rocznicę urodzin Carla Loewego - kompozytora, dyrygenta, śpiewaka i organisty związanego z życiem muzycznym Szczecina. Zwany przez współczesnych „Schubertem północnych Niemiec”, uczynił ze Szczecina miejsce ważnych wydarzeń muzycznych na mapie Europy. Poprowadził szczecińskie prawykonania IX Symfonii Beethovena, pasji Janowej i Mateuszowej Johanna Sebastiana Bacha, światową premierę uwertury do „Snu nocy letniej” Felixa Mendelssohna. Jego serce spoczywa w filarze kościoła św. Jakuba - zgodnie z jego życzeniem - tuż przy organach.

Koncert organowy „Carl Loewe In Memoriam”
Prawykonanie utworu Zbigniewa Kozuba „Carl Loewe In Memoriam” zabrzmi w Katedrze w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej szczecińskiej Filharmonii i Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie. Utwór został skomponowany na prywatne zamówienie prof. Romana Sowińskiego.
Jak pisze w omówieniu koncertu Piotr Urbański, „dzieło zostało pomyślane jako koncert organowy, mający zaprezentować możliwości instrumentu szczecińskiej katedry. Jednakże wyraźna jest tu również tradycja tworzonych przez Loewego oratoriów chóralnych (bez głosów solowych)”.

Bilety do nabycia w kasie szczecińskiej Filharmonii przy pl. Armii Krajowej 1, nr tel. 91 422 12 52, kom. 539 94 94 54, wtorek-czwartek: 13:00-18:00, piątek: 13:00-20:00. W sobotę do nabycia w Katedrze w godz. od 19:00 do 20:00.


kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl