Best Fest | Millennium Docs Against Gravity - bezpłatne pokazy festiwalowych laureatów w NInA

„Powyżej/poniżej”, reż. Nicolas Steiner, <br/>mat. promocyjne

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na nowy cykl filmowy Best Fest, w ramach którego można oglądać najlepsze filmy z wybranych polskich festiwali. 5 i 6 maja, w kolejnej odsłonie projektu, będzie można zobaczyć czterech laureatów nagrodzonych podczas ubiegłorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Wstęp wolny.

Zwycięzcy polskich festiwali filmowych szybko znikają z afiszy i repertuarów kinowych, choć większość z nich zasłużyła na zdecydowanie dłuższe życie w kulturalnym obiegu. Dlatego NInA zaprasza na nowy cykl, w ramach którego można oglądać najlepsze produkcje z wybranych polskich festiwali filmowych. Widzowie mieli już okazję oglądać zwycięzców z Krakowskiego Festiwalu Filmowego i Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. 5 i 6 maja będzie można zobaczyć cztery filmy nagrodzone na ubiegłorocznym Millennium Docs Against Gravity Film Festival: „Nadejdą lepsze czasy” reż. Hanna Polak; „Powyżej/poniżej” reż. Nicolas Steiner; „Sól ziemi” reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders oraz „Wyobraź sobie świat bez muzyki”, reż. Stefan Schwietert.

NInA jest partnerem tegorocznej edycji festiwalu, który odbędzie się w dniach 13-22 maja w Warszawie oraz fundatorem nagrody „Nos Chopina” dla najlepszego filmu muzycznego. Laureata nagrody wybierze jury w składzie: Misia Furtak, Bogna Świątkowska, Stach Szabłowski. NInA nie po raz pierwszy współpracuje z Millennium Docs Against Gravity, a wybrane filmy prezentowane podczas poprzednich edycji festiwalu można oglądać online w serwisie Ninateka (ninateka.pl).

W przyszłości w NInA w ramach cyklu Best Fest planowane są pokazy z Przeglądu Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej "Łodzią po Wiśle", Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima i Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator.

Program przeglądu 5-6 maja w siedzibie NInA:
Czwartek 5 maja, 18:00

„Nadejdą lepsze czasy”, reż. Hanna Polak, 2014, 110 minut
Zwycięzca konkursu głównego (ex aequo)

Jula żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla. Teren wysypiska jest ogrodzony i pilnowany, ale mimo to żyje tam mała społeczność, która funkcjonuje poza prawem i światem zewnętrznym. Ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. Reżyserka Hanna Polak od ponad 14 lat obserwuje z kamerą tę szczególną wspólnotę. W trakcie kręcenia filmu Jula zmienia się z dziewczynki w kobietę. Nie przestaje jednak marzyć. Czy uda jej się zmienić swoje życie w kraju, w którym los jednostki nie wydaje się mieć wielkiej wagi?

„Powyżej/poniżej”, reż. Nicolas Steiner, 2015, 115 minut
Zwycięzca konkursu głównego (ex aequo)

Narkomani i domorośli filozofowie żyjący w kanałach deszczowych pod Las Vegas, pasjonaci planujący wyprawę na Marsa i przemierzający pustynię we własnoręcznie dzierganych kombinezonach, współczesny kowboj skłotujący opuszczony bunkier w postapokaliptycznej kalifornijskiej scenerii – to bohaterowie podróży do środka amerykańskiego umysłu. Wycyzelowany, oparty na muzyce indie montaż, starannie zakomponowane kadry, poczucie fizycznej bliskości balansujących na granicy szaleństwa bohaterów składają się na film, który wygląda jak scenografia opowiadań Raymonda Carvera namalowana przez Edwarda Hoppera.

Piątek 6 maja, 18:00

„Sól Ziemi”, reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders, 2014, 110 minut
Zwycięzca w konkursie publiczności, nominacja do Oscara

Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Był świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. W swoim nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie.

„Wyobraź sobie świat bez muzyki”, reż. Stefan Schwietert, 2015, 83 minuty
Zwycięzca Nagrody Nosa Chopina na najlepszy film muzyczny

Głównym bohaterem tego dokumentalnego filmu jest Bil Drummond – w latach 80. i 90. XX wieku współtwórca punkowego Big In Japan i acid-popowego KLF, pisarz, były celebryta, filozof, aktywista, producent, manipulator, człowiek, który spalił milion funtów w gotówce oraz straszył karabinem maszynowym swoją publiczność, propagator idei No Music Day, w ostatnich latach poświęca się enigmatycznemu projektowi K17.

Narodowy Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa (stacja metro Służew)
wstęp wolny

Więcej na stronie: www.nina.gov.pl
www.nina.gov.pl/wydarzenia/best-fest-docs-against/


Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury, która już od dekady zajmuje się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

NInA działa w sieci i poza nią. Większość swoich nieustannie powiększających się zasobów publikuje w internecie. Poprzez serwis Ninateka (www.ninateka.pl) udostępnia ponad 5500 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Od niedawna wszystkie archiwizowane przez NInA zbiory, blisko 10 000 materiałów trwających łącznie ponad 3000 godzin, można przeglądać w stacjonarnym Archiwum NInA w nowej siedzibie Instytutu. NInA jest wydawcą Dwutygodnik.com, internetowego pisma o kulturze, które na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne w kraju i za granicą, oraz serwisu edukacyjnego Muzykoteka szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), stymulującego zainteresowanie muzyką wśród dzieci i młodzieży.

Działalność internetową dopełniają wydarzenia realizowane stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 na warszawskim Służewie m.in. projekcje filmowe, wystawy, debaty, warsztaty, seminaria i konferencje zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów sztuki audiowizualnej, w tym także rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

NInA kształci świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej, prowadzi działania z zakresu edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego, archiwizacji i rekonstrukcji cyfrowej.

Instytut od początku swojego istnienia jest także wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA koprodukuje filmy fabularne i dokumentalne takie jak nominowana do Oscara Joanna Anety Kopacz, Hiszpanka Łukasza Barczyka, Ziarno prawdy Borysa Lankosza czy Inny świat Doroty Kędzierzawskiej.

Więcej na www.nina.gov.pl, www.ninateka.pl, www.dwutygodnik.com, www.muzykotekaszkolna.pl oraz stacjonarnie w NInA, ul. Wałbrzyska 3/5 02-739 Warszawa.

Powiązane Video Wszystkie video

Mariusz Patyra & Krzysztof Herdzin - Humoreske / PAGANINI MILLENIUM TOUR
Mariusz Patyra & Krzysztof Herdzin - Love Song / PAGANINI MILLENIUM TOUR

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Ovation 8358 Deep Zero Gravity futerał do gitary akustycznej typu Ovation
Alu Stage SCA01 podest aluminiowy 1m x 1m (bez ng)
Alu Stage SCA01 podest aluminiowy 2m x 1m (bez ng)
DrumCraft 4-22 Fusion CRF zestaw perkusyjny (Cherry Fade)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl