Wzmacniacze i kolumny do gitary - o czym pamiętać przed zakupem?

Gitara elektryczna potrzebuje wzmacniacza, aby pokazać całą swoją moc. W przeciwnym razie będzie grała bardzo cicho. Pamiętajmy więc, że jeśli zamierzamy kupić gitarę, pomyślmy też o dobrym wzmacniaczu, który zapewni prawdziwą radość z grania. O czym pamiętać przed kupnem? Na co zwrócić uwagę?

Wzmacniacz do każdej gitary

Właściwie do każdej gitary, nawet najtańszej, można dokupić specjalny wzmacniacz z kolumnami. Nazywa się je piecykami gitarowymi. Wystarczy podłączyć do niego instrument przy użyciu uniwersalnego kabla Jack z wtyczkami po obu stronach. Najtańsze modele można już kupić za około 150 zł, ale oczywiście nie oczekujmy od niego zbyt dużo - taki rodzaj wzmacniacza nadaje się jedynie dla początkujących. Jeśli chcemy lepszy sprzęt, musimy zapłacić trochę więcej (ponad 500 zł). W tej cenie uda nam się kupić “piecyki” z dużymi głośnikami.

O czym pamiętać przed kupnem?

Kupując wzmacniacz gitarowy , powinniśmy zwrócić uwagę na szereg czynników. Ważny jest szczególnie jego typ. Najczęściej to Combo. Zdecydujmy, czy wolimy wzmacniacz lampowy (a jak tak, to czy ma być wyposażony w pełną lampę), czy tranzystorowy. Koniecznie sprawdźmy procesor efektów i to, jaką liczbę kanałów posiada wzmacniacz. Istotne parametry to oczywiście moc, czułość wejścia, częstotliwość, typ obudowy, zasilacz, pilot, liczba głośników, poziom emitowanych dźwięków itp.

Combo gitarowe - dlaczego warto?

Można kupić wzmacniacz i głośniki lub zdecydować się na wspomniane w jednym z wcześniejszych fragmentów combo gitarowe. To wzmacniacze połączone z zestawem głośnikowym. Wyróżniamy kilka rodzajów comb gitarowych - tranzystorowe, hybrydowe, modellingowe, lampowe i akustyczne.

Pierwsze z nich mają tę ogromną zaletą, że zapewniają stały dźwięk, co przekłada się na przyjemniejsze brzmienie. Hybrydowe łączą w sobie to, co najcenniejsze w obwodach tranzystorowym oraz lampowym. Oferują większą dynamikę dźwięku. W combach modelingowych zastosowano procesor cyfrowy, który potrafi stymulować różne rodzaje dźwięków i zniekształceń. Mamy dostęp do ciekawych efektów modulacyjnych, jak chorus, echo, tremolo itp. Najdroższe są zaś comba lampowe, co nie dziwi, bo przedwzmacniacz, jak i wzmacniacz lampowy wyposażono w lampy, co gwarantuje dynamiczny, czysty dźwięk.

Jak widzimy, jest kilka kwestii, o jakich trzeba pamiętać przed zakupem wzmacniacza do gitary. Jeśli jednak chcemy, aby sprzęt, w który zainwestowaliśmy, rzeczywiście spełniał swoją funkcję jak najlepiej, dobrze oceńmy, czy jest wart swojej ceny.

Powiązane Video Wszystkie video

Mikołaj Rimski korsakow lot trzmiela - gitara elektryczna
Jon Schmidt - ROCKmaninoff
Johann Pachelbel - Kanon D-Dur - Rock
Gabriel Faure - Pavane - Jethro Tull

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Yamaha Pacifica 012 RM gitara elektryczna, Red Metallic
Yamaha Pacifica 012 VW gitara elektryczna, White
Yamaha Pacifica 012 DBM gitara elektryczna, Dark Blue Metallic
Gibson SG Modern Trans Blue Fade gitara elektryczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl