1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. Słoneczne dźwięki na otwarcie koncertów w Parku Źródliska
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - Słoneczne dźwięki na otwarcie koncertów w Parku Źródliska

Słoneczne dźwięki na otwarcie koncertów w Parku Źródliska

szukaj w artykułach:

W pierwszą lipcową niedzielę (7 lipca) rozpocznie się siódma edycja „Letnich Koncertów w Altanie”, organizowanych w Parku Źródliska w ramach projektu „Zielona Łódź” przez Zarząd Zieleni Miejskiej i Akademię Muzyczną w Łodzi. Słoneczne dźwięki na początek wakacji zapewnią łódzkim melomanom młodzi muzycy tworzący trio – w parkowy plener popłyną dźwięki akordeonu, klarnetu i kontrabasu. Gabriel Balukiewicz, Kamil Leszczyński i Michał Przeździecki przygotowali pogodny, plenerowy repertuar: opracowania piosenek Henryka Warsa, energetyczne tanga, standardy jazzowe i muzykę klezmerską. Koncert odbędzie się w zabytkowej altanie w Parku Źródliska I (al. Józefa Piłsudskiego). Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Na pierwsze popołudnie z muzyką w parkowej altanie zaplanowano program zatytułowany „Solar Sound”. Pojawią się kompozycje inspirowane argentyńskim tangiem: słynne „Libertango” Astora Piazzolli oraz, nieco od niego młodsze, „Tango Pour Claude” Richarda Galliano. Muzycy wykonają także opracowanie utworu śpiewanego przez antyfaszystowskich partyzantów, opartego na włoskiej melodii ludowej „Bella ciao”. Trio zaprezentuje również kompozycję młodego łódzkiego twórcy Aleksandra Brycha o zagadkowym tytule „Kupu-kupu”. W trakcie koncertu pojawi się jazzowa ballada „Fly Me to the Moon” Barta Howarda oraz muzyka klezmerska – „Bei Mir Bistu Shein” Sholoma Secundy. Klamrą spinającą program będą aranżacje piosenek Henryka Warsa, oryginalnie wykonywanych w przedwojennych hitach kinowych przez Eugeniusza Bodo. Na rozpoczęcie popołudnia zabrzmi przebój „Umówiłem się z nią na 9”, a na zakończenie – „Już taki jestem zimny drań”.

Trzech wykonawców niedzielnego koncertu to muzycy związani z Łodzią. Klarnecista Kamil Leszczyński jest solistą, muzykiem orkiestrowym i przede wszystkim wielkim pasjonatem kameralistyki. Angażuje się w różnorodne projekty związane m.in. z muzyką do spektakli teatralnych, folklorem oraz interpretacją muzyki współczesnej. Grający na akordeonie Gabriel Balukiewicz występuje jako solista i kameralista. Ważną część jego działalności artystycznej stanowi udział w prawykonaniach muzyki najnowszej, a także współpraca z łódzkimi i krakowskimi teatrami. Jest także laureatem konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej oraz zdobywcą prestiżowych stypendiów. Obaj artyści kończą w tym roku studia w łódzkiej Akademii Muzycznej. Kontrabasistę Michała Przeździeckiego można usłyszeć przede wszystkim w orkiestrach Filharmonii Łódzkiej i Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie na co dzień pracuje. Nie ogranicza się tylko do repertuaru klasycznego, bowiem współpracuje również z Hollyłódzką Orkiestrą Filmową przy projektach „Queen Symfonicznie” i „Gwiezdne Wojny Koncertowo”. Swoje zainteresowania muzyką kameralną realizuje w zespole Mellow D Project.

Na osiem „Letnich Koncertów w Altanie” organizatorzy zapraszają w każdą niedzielę od 7 lipca do 25 sierpnia.
Zielona Łódź → www.facebook.com/Zielonalodz
Akademia Muzyczna w Łodzi → www.facebook.com/akademiamuzycznalodz

„Letnie Koncerty w Altanie” | program koncertu 7 lipca pt. „Solar Sound”
Henryk Wars – „Umówiłem się z nią na 9”
Richard Galliano – „Tango Pour Claude”
Utwór partyzantów antyfaszystowskich oparty na włoskiej melodii ludowej „Bella ciao”
Sholom Secunda – „Bei Mir Bistu Shein“
Bart Howard – “Fly Me to the Moon”
Aleksander Brych – „Kupu-kupu”
Astor Piazzolla – „Libertango”
Henryk Wars – „Już taki jestem zimny drań”kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl