Filharmonia Dolnośląska: Spotkania w wielkim stylu. Strauss i Prokofiew.

Łukasz Wilczura,
fot. Paweł Urbanek, Filharmonia Dolnośląska

W czerwcowy ciepły wieczór Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprosiła nas do swojej oryginalnej Sali koncertowej na muzykę w wielkim stylu, na muzykę dwóch znaczących kompozytorów.

Mieliśmy niebywałą przyjemność wysłuchania: Koncertu na obój i małą orkiestrę D-dur AV 144 TrV 292 Richarda Straussa oraz III Symfonię c-moll op. 44 Sergiusza Prokofiewa.

Jeszcze przed rozpoczęciem koncertu usłyszeliśmy wydarzenie z życia Richarda Straussa, które nosiło znamiona walki o przetrwanie i można powiedzieć, że stało się zalążkiem powstania koncertu w późniejszym okresie. Spotkanie, jakie z pewnością było dla kompozytora ogromnie trudne, jednak niezwykle wartościowe, jak wartościowe okazało się zaproszenie do wykonania tego koncertu dyrygenta i oboisty Bassema Akiki w życiu którego Richard Strauss zajmuje bardzo ważne miejsce i którego muzykę i jej głębię i znaczenie doskonale rozumie.

Docenienie alianckiego żołnierza – oboisty- kompozytor wyraził w trudności partii obojowej, jaką z wirtuozerią wykonał Łukasz Widera, brawo!, a radość z tego spotkania wybrzmiewała podczas całego dzieła.

Jestem kompozytorem Kawalera srebrnej róży – kiedy trwała ceremonia wręczania srebrnej róży na 77. Balu Wiedeńskich Filharmoników, jaki stał się też moim udziałem, czuło się ogromne znaczenie tego momentu, a podczas koncertu dzięki jeleniogórskiej orkiestrze symfonicznej oraz duetowi Wilczura/Akiki czuło się znaczenie tych wypowiedzianych przez kompozytora słów.

Drugi utwór zagrany przez iskrzącą w tym dniu Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej także dotyczył spotkania, prawdziwego, czy wyimaginowanego, będącego wytworem chorej wyobraźni czy też tak silnych pragnień do bycia Renaty w relacji mężczyzną?

„Renata od Anioła chciała coraz więcej...” My nie musieliśmy chcieć, bo orkiestra pod batutą Bassema Akiki pozwoliła nam zanurzyć się całkowicie w wyobrażeniach, pragnieniach, przeżyciach bohaterki, co mnie bardzo cieszyło, gdyż słuchając Ognistego anioła w TWON w Warszawie z powodu odległości od orkiestrionu nie było to możliwe.

Widownia wypełniła się po brzegi emocjami wielbicieli muzyki Prokofieva, gry Łukasza Wilczury, a także tych, którzy przyszli dla talentu Bassema Akiki, który piękno, talent i głębię twórczości Richarda Straussa dla nas wydobywa.

Iwona Karpińska
Wrocław


Zdjęcia z koncertu: Paweł Urbanek, Filharmonia Dolnośląska

Powiązane Video Wszystkie video

TURANDOT - Teatr Wielki w ?odzi
Sergiusz Prokofiew - III Koncert Fortepianowy C-dur - ALEKSANDRA KRZANOWSKA
Nut Rocker - rock&roll w stylu Czajkowskiego
Another Brick in the Wall - cover w stylu ?redniowiecznym - Stary Olsa

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Ibanez JIVA JR DSE Deep Sea Blonde Nita Strauss Signature gitara elektryczna
Geipel 68 kalafonia skrzypcowa Strauss
PWM Strauss Johann - Nad piknym modrym Dunajem, 10 ulubionych walcw w atwym ukadzie na fortepian
Rohema Percussion Strauss, batuta

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl