Elektryczne brzmienie

Gitara elektryczna, modna, smukła, piękna. Nieodzowny instrument każdego muzyka rockowego i metalowego. Obecnie istnieją dziesiątki modeli gitary elektrycznej. Jedne idealnie nadają się do mocnego brzmienia, podczas, kiedy inne sprawdzą się w nieco lżejszym repertuarze. Warto wiedzieć, że właściwie dobrana gitara elektryczna świetnie sprawdzi się także u początkującego muzyka.

Jak powstaje dźwięk?

Jak wiadomo, gitara należy do instrumentów muzycznych strunowych szarpanych. Model klasyczny (np. gitara Admira- Juanita) składa się z pudła rezonansowego i gryfu, a także progów, położonych na podstrunnicy oraz sześciu strun (warto wiedzieć, że istnieją także odmiany gitary klasycznej, u których występuje inna ilość strun, np. cztery, pięć, siedem, osiem, czy w końcu dziewięć, a nawet dziesięć lub dwanaście). Wskutek szarpania strun uzyskać można jedynie cichy dźwięk, dlatego też wibracje należy wzmocnić. Można to zrobić mechanicznie – właśnie za pomocą pudła rezonansowego, jak to ma miejsce w gitarze klasycznej lub też elektrycznie. Gitara elektryczna nie posiada zatem pudła rezonansowego, ponieważ go nie potrzebuje. Wyposażona jest natomiast w przetworniki, zamieniające drgania strun na sygnał elektryczny. Sygnał ten jest następnie wzmacniany i w końcu emitowany przez głośniki. Przetworniki elektromagnetyczne, wewnątrz których umieszczone są magnesy sztabkowe (w kształcie walca), znajdują się bezpośrednio pod strunami. W cewce wykonanej z cienkiego drutu i nawiniętej na karkas, na skutek drgania metalowych strun, kumuluje się napięcie, które jest przekazywane do wzmacniacza. Ponadto, w instrumentach posiadających dwie lub trzy przystawki, dzięki trzy lub pięciostopniowemu przełącznikowi (umiejscowionemu przy potencjometrach gitary), można zmieniać brzmienie. Bogaty wybór wysokiej jakości gitar, dostępnych w dobrej cenie, znaleźć można na stronie www.rigexpert.pl.

 

Historia

Przodkiem gitary elektrycznej jest tak zwana patelnia (z ang. The frying pan), spotykana w latach trzydziestych XX wieku, która święciła triumfy jako gitara hawajska; jednak prawdziwa gitara elektryczna, ES-150, powstała w roku 1935. Wykorzystywała ona przetwornik i miała pudło rezonansowe, z charakterystycznymi dla instrumentów smyczkowych, wycięciami po obu stronach. Pudło generowało jednak źle brzmiące sprzężenia zwrotne, dlatego z czasem zrezygnowano z niego zupełnie. Pierwszą taką, nieposiadającą pudła rezonansowego, gitarę elektryczną, nazwano deską (z ang. The Log). Zanim instrument przybrał obecny wygląd, musiał jeszcze przejść wiele transformacji. W połowie lat pięćdziesiątych, triumfy w muzyce country, jazzowej oraz rockendrollowej święcił Telecaster, jednak jego czas przeminął po wprowadzeniu na rynek tańszego i wyjątkowo elastycznego w kształtowaniu dźwięków Stratocastera, czyli gitary posiadającej aż trzy zestawy przetworników, które można było uruchamiać w pięciu kombinacjach.

 

Teraźniejszość

Dzisiaj, ponieważ muzycy poszukują własnego brzmienia, często spotkać można instrumenty tworzone na zamówienie. Gitary takie mogą być wyposażone w dwa lub więcej gryfów, mieć nietypowy strój, kształt czy brzmienie. Odmianą gitary elektrycznej, jest stworzona na potrzeby muzyki rozrywkowej, gitara basowa. Idealnie zastępuje ona kontrabas (posiada bowiem cztery struny w stroju E1- A1 – D – G i zapewnia skalę brzmienia od E1 do g1) . Coraz częściej występuje jako instrument solowy. Przykładem może być model Ibanez-GSR200. Niskie brzmienie w tym instrumencie uzyskuje się dzięki użyciu grubszych strun, a także dłuższego gryfu. Ten ostatni może powodować dyskomfort gry u muzyka, dlatego też bardzo często w gitarze basowej instaluje się podpórki na kciuk, zwane thumbrest. Wyróżnia się kilka możliwości uzyskania dźwięku: fingering (szarpanie strun), piórkowanie, zwane również pickingiem (uderzanie strun kostką), slap (uderzanie w struny kciukiem), popping (podrywanie strun wszystkimi palcami oprócz kciuka) czy w końcu tapping (energiczne dociskanie strun do progów).

Powiązane Video Wszystkie video

Joseph-Nicolas-Pancrace Royer - Vertigo
The Recycled Orchestra | Cateura, Paragwaj
Mikołaj Rimski korsakow lot trzmiela - gitara elektryczna
Jon Schmidt - ROCKmaninoff

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Epiphone Special II GT gitara elektryczna
Gibson Les Paul Studio EB GH gitara elektryczna
Washburn WIN 14 FTR gitara elektryczna
Richwood RE125 BK gitara elektryczna LP

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl