Efekt Chopina

Co to jest język empatii i co ma Chopin z nim wspólnego? Jaki świat zbudujemy słuchając muzyki naszych serc? Czego potrzebujemy by wziąć ster życia w swoje ręce i działać?

ZAPRASZAMY NA PIERWSZY W HISTORII KONCERT INTERAKTYWNY ŁĄCZĄCY MUZYKĘ CHOPINA Z POROZUMIENIEM BEZ PRZEMOCY MARSHALLA B. ROSENBERGA CHOPIN JĘZYKIEM SERCA

NIEDZIELA, 22 LUTEGO, GODZ. 11:00-14:00

Scena Światowa Uroczystości Urodzinowych Chopina, ul. Nowy Świat 63 Muzyka Chopina to dar dla ludzkości, dla każdego z nas. Dar otwierający serca, budujący wrażliwość i poczucie wewnętrznej mocy jednocześnie. Gdy sięgniemy do głębi naszych serc spotkamy moc ludzkich uczuć, piękno potrzeb wspólnych wszystkim nam. Co powstanie gdy połączymy muzykę i słowo? Fryderyk Chopin napisał: „Słowo rodzi się z dźwięku – dźwięk przed słowem” Marshall B. Rosenberg powiedział: “W życiu szukam współczucia, przepływu między mną a innymi ludźmi, opartego na wzajemnym dawaniu z serca”
W tym niecodziennym koncercie, który powstał z pasji, potrzeby serca i chęci współtworzenia świata, gdzie dialog i wzajemne zrozumienie są wartościami, połączymy słowo i muzykę wspólnie z Państwem wyruszając w podróż w głąb siebie. Na tej bazie chcemy budować świat, gdzie szacunek do siebie, do innych będzie fundamentem.

W PROGRAMIE:

FRYDERYK CHOPIN Wybrane nokturny, preludia i mazurki oraz Ballada f-moll i Scherzo h-moll a także kluczowe elementy komunikacji opartej na empatii

PROWADZĄCE: Thuy Minh Dao i Joanna Berendt PIANIŚCI: Katarzyna Hushta, Anna Chmielińska, Maria Zofia Suwała

ZAŁOŹENIA: Muzyka Chopina przemawia do najgłębszych zakątków duszy człowieka i pomaga połączyć się z naturalną wrażliwością, wewnętrzną mądrością - z naszym prawdziwym i jakże wartościowym człowieczeństwem i na bazie tego budować świat, gdzie szacunek do siebie, do innych i do świata będzie fundamentem.

Chcemy poprzez interaktywne koncerty z muzyką Chopina stworzyć przestrzeń dla publiczności do kontaktu ze swoim wnętrzem, jego głebią i wartością a także do refleksji nad tym co jest w danym momencie ważne. Poprzez dotarcie do wewnętrznej wrażliwości chcemy zaprosić odbiorców muzyki do odpowiedzi na pytania:  Czego pragną w życiu?  Za czym tęsknią w życiu?  Co tu i teraz jest w nich żywe?

Dzieki unikalnemu połączeniu muzyki, słowa i obrazu pokażemy słuchaczom jak połączyć się z wrażliwością w mądry i bezpieczny sposób by była ona zaproszeniem do wzięcia odpowiedzlaności za siebie i swoje życie. Każdy z nas jest twórcą swojego życia i to od jego gotowości do zmiany, odwagi do działania a także kontaktu z wrażliwością i wartościami zależy jakie życie przeżyje. Chcemy by dzięki naszym interaktywnym koncertom Chopin był kojarzony z impulsem do brania odpowiedzialności za lepsze życie. Wierzymy, że muzyka Chopina ma moc działania na rzecz lepszego świata.

W naszym projekcie łączymy głębię muzyki Chopina z językiem empatii dr. Marshalla B. Rosenberga, który stworzył i praktykował metodę komunikacji opartą na języku potrzeb. Od wielu lat na całym świecie jest coraz więcej osób, grup, organizacji, które wybierają ten język tj mówienie o uczuciach i potrzebach a rezygnują z języka ocen, analiz i przemocy. Świat wokół nas pełen jest dowodów, że przemoc uruchamia spiralę agresji i nie pomaga. Jej koszty w długim okresie czasu przewyższaja korzyści. Dlatego chcemy promować inne podejście, w którym z miejsca kontaktu z samym sobą, świadomości własnych uczuć i potrzeb mamy gotowość popatrzeć na drugiego człowieka z szacunkiem. Wtedy, i tylko wtedy dialog jest możliwy. Wtedy, i tylko wtedy wzrastanie jest możliwe a dzięki niemu tworzymy społeczeństwo ludzi spełnionych, świadomych, wrażliwych na siebie i innych ludzi.

Główne założenia podejścia M. Rosenberga mówią:  Wszystko co robimy, każde słowo i każdy czyn, jest próbą zaspokojenia naszych potrzeb. o Potrzeby są wspólne wszystkim ludziom, są przejawem energii życia w każdym nas. Przemoc jest tragiczną ekspresją niezaspokojonych potrzeb.

Gdy sięgniemy głebiej, gdy odejdziemy od strategii czyli konkretnych pomysłów na rozwiązania, i wejdziemy na poziom potrzeb, wszyscy ludzie są sobie równi. Na poziomie potrzeb jesteśmy tacy sami a potrzeby wszystkich ludzi są uniwersalne i wspólne wszystkim ludziom. Dzięki kontaktowi z potrzebami sięgami do sedna życia, do życiodajnej energii każdego z nas, i wówczas pojawia sie wrażliwosć połączona z wewnętrzną mocą.

Osoba posuwająca się do przemocy (aktywnej lub pasywnej) jest niejednokrotnie wewnętrznie zraniona i nie wie lub nie umie inaczej wyrazić tego co jest dla niej ważne niż raniąc. Chcemy powiedzieć ‘Nie’ wszelkim działaniom promującym i wspierającym przemoc. W zamian sięgnać do głębi ludzki serc, do ich wrażliwości, skrzętnie ukrywanej w obawie przez zranieniem, i na jej podstawie budować świat porozumienia, świat dialogu, świat muzyki Chopina.

Nie bójmy się wrażliwości, ona nie jest oznaką słabości. Wręcz przeciwnie, jest oznaką świadomego wzięcia odpowiedzialności za siebie i swoje życie oraz działania z szacunkiem do siebie i innych - w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami.

Chcemy podkreślić, że to, co wykorzystujemy nie jest jedynie konceptem teoretyczno-filozoficzno-psychologicznym lecz konkretnymi, a co najwazniejsze, sprawdzonymi w praktyce rozwiązaniami jak budować świat i społeczeństwa oparte na współpracy i dialogu. Co więcej, podejście M. Rosenberga od lat wykorzystujemy podczas indywidualnej i grupowej pracy z klientami, jak również w ksiażkach: “Dogadać się z dzieckiem. Coaching, Empatia, Rodzicielstwo” oraz “Przyjaciele Żyrafy. Bajki o empatii”, których jedna z nas jest współautorką. Miałyśmy przyjemność zaobserwowania wielu niesamowitych zmian w stosunkach międzyludzkich w momencie, gdy strony przeszły z modelu braku zaufania do dobrej intencji drugiego czlowieka do wiary w jego intencje i WIEMY, ŻE TO DZIAŁA!

/Minh Thuy Dao i Joanna Berendt/ www. music4mind.com [email protected]

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Eve Muzyka filmowa - Ewelina Lichman, Bohdan Palowski
Fryderyk Chopin In Meadows and Chamber
Pink Floyd - Atom heart mother suit cz.1/3

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Chopin Fryderyk - Najatwiejszy Chopin na fortepian
PWM Chopin Fryderyk - Najpikniejszy Chopin na fortepian
AN Drodowski Mirosaw ″Fryderyk Chopin na 2 gitary″ ksika
AN Drodowski Mirosaw - Fryderyk Chopin na gitar - ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl