Ostatni, 12. tom „Encyklopedii Muzycznej PWM” trafił do sprzedaży 12 lutego br. Tym samym zamknięta zostaje 33-letnia historia jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Dla tych wszystkich melomanów, dla których historia muzyki rozpoczyna się od Jana Sebastiana Bacha, mamy dwie wiadomości: jedną – bardzo dobrą, drugą – też dobrą, choć może nienajlepszą.
Od 2003 roku Jan Mráček uczył się w Praskim Konserwatorium, pod okiem Profesora Jiřego Fišera. Szkołę ukończył z wyróżnieniem w 2013 roku i zaczął odnosić pierwsze sukcesy, m.in. debiutował w serii koncertów Young Talent, prezentującej młodych artystów w legendarnej sali koncertowej Rudolfinum Conce
Copyright © 2011-2025 CameralMusic.pl
W audycji nr 48 pt. "Historia Muzyki Polskiej" przedstawione są dzieła z okresu renesansu, dokładniej z lat 1500-1600. Oprowadza nas przez ten fascynujący okres Katarzyna Morawska, która dzieli się swoją wiedzą na temat tego wyjątkowego czasu w muzyce polskiej. W dalszym ciągu audycji obejmującej historię muzyki polskiej, zostajemy wprowadzeni w atmosferę epoki renesansu. Ten okres, odznaczający się ożywionym rozwojem sztuki i kultury, był niezwykle ważny dla polskiej muzyki. To właśnie wtedy narodziły się pierwsze utwory muzyczne, które wnoszą świeżość i nowe brzmienia do naszego dziedzictwa muzycznego. W audycji możemy usłyszeć utwory takich kompozytorów jak Mikołaj Radomski czy Sebastian z Felsztyna. Ich twórczość jest przedstawiana przez Katarzynę Morawską w sposób fascynujący i dostarcza nam wartościowych informacji na temat ich życia i dokonań artystycznych. Forma utworów prezentowanych w audycji jest różnorodna - od polifonii wokalnej po instrumentalne kompozycje. Wszystkie te utwory są nie tylko piękne, ale również mają ogromne znaczenie dla rozwoju muzyki polskiej. Dzięki audycjom takim jak ta, poznajemy bogatą historię naszej muzyki i doceniamy gigantyczne osiągnięcia polskich kompozytorów. Audycja nr 48 "Historia Muzyki Polskiej" jest idealnym sposobem na zapoznanie się z muzyką renesansową, która doskonale ilustruje ducha tej epoki. Dlatego też zachęcam wszystkich do wysłuchania tej fascynującej audycji i odkrycia piękna i wartości renesansowej muzyki polskiej. To niezapomniane doświadczenie dla każdego miłośnika muzyki i historyka kultury.