Ostatni, 12. tom „Encyklopedii Muzycznej PWM” trafił do sprzedaży 12 lutego br. Tym samym zamknięta zostaje 33-letnia historia jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Dla tych wszystkich melomanów, dla których historia muzyki rozpoczyna się od Jana Sebastiana Bacha, mamy dwie wiadomości: jedną – bardzo dobrą, drugą – też dobrą, choć może nienajlepszą.
Od 2003 roku Jan Mráček uczył się w Praskim Konserwatorium, pod okiem Profesora Jiřego Fišera. Szkołę ukończył z wyróżnieniem w 2013 roku i zaczął odnosić pierwsze sukcesy, m.in. debiutował w serii koncertów Young Talent, prezentującej młodych artystów w legendarnej sali koncertowej Rudolfinum Conce
Copyright © 2011-2025 CameralMusic.pl
W audycji nr 51 pt. "Historia Muzyki Polskiej" przedstawiona zostaje epoka Renesansu w Polsce, konkretniej lata 1500-1600. Gospodarzem programu jest Katarzyna Morawska, a autorami prezentowanych faktów i interpretacji są Wojciech Włodarczyk oraz Stefan Sutkowski. Renesans to czas ożywienia artystycznego, który przyniósł wiele ważnych zmian w muzyce. Był okresem, w którym ludzie zaczęli się bardziej interesować muzyką w stylu antycznym, sięgając do dziedzictwa kultury grecko-rzymskiej. W Polsce renesans zbiegł się w czasie z panowaniem Zygmunta I Starego, jednego z najważniejszych królów polskich. Wśród omawianych kompozytorów renesansowych można wymienić m.in. Mikołaja Gomółkę, który jest znany przede wszystkim jako kompozytor pieśni religijnych psalmów. Gomółka był jednym z pierwszych polskich kompozytorów, którzy pisał muzykę do tekstu w języku polskim, a nie po łacinie. Ważnym zagadnieniem poruszanym w audycji jest także wpływ kontrreformacji na muzykę w Polsce. W wyniku wprowadzenia reform soboru trydenckiego, muzyka liturgiczna zaczęła nabierać większej wagi, co przyczyniło się do powstania licznych dzieł religijnych w tym okresie. Ważnym aspektem prezentowanym w audycji jest także wymienienie różnych form muzycznych popularnych w epoce renesansu. Należą do nich m.in. madrygały, chansony, tańce, a także motety czy misteria. Podsumowując, audycja nr 51 "Historia Muzyki Polskiej" pozwala nam zapoznać się z fascynującym okresem renesansu w muzyce polskiej. Dzięki wyjątkowym kompozytorom i ich twórczości, Polska miała okazję zyskać swoje miejsce na kulturalnej mapie Europy.
To już 51. audycja z cyklu! Tym razem poznajemy historię muzyki polskiej w okresie renesansu. Katarzyna Morawska i Tom II Renesans 1500-1600 zabierają nas w podróż przez czas i przestrzeń, odkrywając niezwykłe dźwięki i kompozytorów. To fascynująca podróż w głąb polskiej kultury muzycznej, która pokazuje nam, jakie skarby muzyczne kryją się w naszym kraju. Na pewno warto posłuchać tego programu, aby poszerzyć swoją wiedzę o polskiej muzyce. Dzięki audycjom Wojciecha Włodarczyka możemy lepiej zrozumieć i docenić dorobek naszych kompozytorów. Polecam wszystkim miłośnikom muzyki!