To audycje oparte na cyklu wydawniczym pod redakcją Stefana Sutkowskiego, przygotowane przez II Program Polskiego Radia we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Katarzyna Morawska
Średniowiecze 1320 - 1500
Data audycji: 04.11.2013 r.
Dla tych wszystkich melomanów, dla których historia muzyki rozpoczyna się od Jana Sebastiana Bacha, mamy dwie wiadomości: jedną – bardzo dobrą, drugą – też dobrą, choć może nienajlepszą.
Ostatni, 12. tom „Encyklopedii Muzycznej PWM” trafił do sprzedaży 12 lutego br. Tym samym zamknięta zostaje 33-letnia historia jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Jest rok 2012. Mimo że już siedem lat upłynęło od premiery Juliusza Cezara na festiwalu w Glyndebourne, eksperci od reklamy i marketingu nie poprzestają. Egzotyczna realizacja Händla Davida McVicara wróciła...
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
W audycji nr 35 cyklu "Historia Muzyki Polskiej" prezentowane jest kompendium wiedzy na temat muzyki polskiej w okresie średniowiecza, od 1320 do 1500 roku. Wydanie to jest drugą częścią pierwszego tomu, który jest częścią większego cyklu przygotowanego przez II Program Polskiego Radia i Narodowe Centrum Kultury. W tej konkretnej audycji, prowadzącą jest Katarzyna Morawska, która wprowadza nas w fascynującą podróż przez różnorodne gatunki i style muzyczne panujące w Polsce w średniowieczu. To okres pełen niezwykłych kompozytorów, artystów i form muzycznych, które wzbogaciły polską kulturę. Prowadząca omawia różne epoki i style muzyczne, które istniały w Polsce w tym okresie. Możemy usłyszeć o gregorianskim chorałach, które miały istotne znaczenie w liturgii. Ponadto, Morawska zwraca uwagę na istotną rolę polifonii, techniki opracowywania kilku głosów muzycznych w jednym utworze. Wydarzenia historyczne, takie jak koronacja Władysława Łokietka czy bitwa pod Grunwaldem, również mają wpływ na muzykę tego okresu. Wiele pieśni i hymnów patriotycznych zostało skomponowanych na cześć tych wydarzeń. Kompozytorzy, tak jak Jan z Lublina czy Mikołaj z Krakowa, stworzyli wiele dzieł, które zachowały się do dziś i są często wykonywane na koncertach czy festiwalach muzyki dawnej. Wszystkie te informacje można znaleźć w bogatej treści audycji, która jest wartościowym źródłem wiedzy dla każdej osoby zainteresowanej historią polskiej muzyki średniowiecznej. Dzieło to z pewnością przyczynia się do promocji naszego dziedzictwa kulturowego i podkreśla znaczenie muzyki w formowaniu tożsamości narodowej.
Super interesujący odcinek! Bardzo lubię dowiadywać się o historii muzyki polskiej i ta audycja jest świetnym źródłem wiedzy na ten temat. Ciekawe opisy utworów i kompozytorów, a także wybór fragmentów muzycznych niezwykle mnie zaciekawiają. Dzięki temu programowi mogę poszerzać swoją wiedzę na temat muzyki Polski i odkrywać nowe brzmienia. Polecam wszystkim, którzy interesują się historią muzyki!