Dla tych wszystkich melomanów, dla których historia muzyki rozpoczyna się od Jana Sebastiana Bacha, mamy dwie wiadomości: jedną – bardzo dobrą, drugą – też dobrą, choć może nienajlepszą.
Trio d'anches REED CONNECTION to wspólna inicjatywa solistów Filharmonii Zielonogorskiej im. Tadeusza Bairda. Główną ideą powstania zespołu jest chęć wspólnego muzykowania oraz promocja muzyki polskiej i światowej.
Ostatni, 12. tom „Encyklopedii Muzycznej PWM” trafił do sprzedaży 12 lutego br. Tym samym zamknięta zostaje 33-letnia historia jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl
W audycji nr 32 "Historia Muzyki Polskiej" zaprezentowany został drugi tom pierwszej części cyklu, poświęcony muzyce polskiej w okresie średniowiecza, a dokładniej w latach 1320-1500. W programie usłyszeń można było poznać twórczość jednego z najważniejszych polskich kompozytorów tego czasu - Jana z Lublina. Jan z Lublina, żyjący w drugiej połowie XV wieku, jest twórcą znanym przede wszystkim za sprawą swojego traktatu muzycznego, zatytułowanego "Tabulatura Jana z Lublina", który jest podstawowym źródłem informacji o muzyce tego okresu. Kompozytor ten w swoich utworach wykorzystywał głównie polifonię, czyli kilka równoczesnych partii muzycznych, co było charakterystyczne dla średniowiecznej muzyki. Jego twórczość reprezentuje styl późnej gotyki muzycznej, który charakteryzuje się mistycznym i sakralnym wyrazem. Muzyka Jana z Lublina jest doskonałym przykładem na to, jak ważną rolę odgrywała muzyka religijna w Polsce średniowiecznej. Była ona regularnie wykonywana podczas nabożeństw i uroczystości religijnych, a również wykorzystywana w teatrze liturgicznym. Charakteryzowała się bogactwem melizmatów oraz fakturą wielogłosową, co nadawało jej wyjątkowy i uroczysty charakter. Audycja "Historia Muzyki Polskiej" jest niezwykle cennym źródłem wiedzy dla wszystkich miłośników muzyki historycznej. Dzięki niej można przybliżyć sobie polskie kompozytorów i ich dzieła z różnych epok i form muzycznych. Warto zapoznać się z tą serią audycji, aby lepiej zrozumieć i docenić bogactwo polskiego dziedzictwa muzycznego.
Bardzo ciekawa audycja o historii muzyki polskiej w średniowieczu. Dowiedziałem się wielu interesujących faktów i poznałem różne utwory muzyczne z tamtego okresu. Polecam wszystkim, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Katarzyna Morawska przedstawiła wszystko w sposób przystępny i zrozumiały. Czekam na kolejne odcinki tego cyklu!