Opowieść o początkach jazzu w Polsce – Wojciech Karolak w cyklu „Muzyka wolności”

fot. mat. prasowe
Przedstawiamy kolejny odcinek cyklu „Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda”. Przez osiem tygodni prezentujemy rozmowy z muzykami, którzy debiutowali w latach 50. ubiegłego stulecia. Bohaterem szóstego odcinka jest Wojciech Karolak – znakomity pianista, wirtuoz organów Hammonda, saksofonista altowy i tenorowy, kompozytor i aranżer, przez lata uchodzący za najlepiej ubranego jazzmana. Latem ubiegłego roku Wojciech Karolak razem z mistrzem Michałem Urbaniakiem i kilkoma znakomitymi kolegami przyjął zaproszenie Narodowego Centrum Kultury i zagrał świetny koncert na Dziedzińcu Kultury.

Jackowi Wróblewskiemu artysta opowiada o tym, dlaczego nie jest malarzem i o paradoksalnym wpływie wystawy „Oto Ameryka” na jego życiowe wybory. Dowiadujemy się też, kto był świadkiem pierwszych prób grania jazzu w Zakopanem i czym dla jazzmanów była enerdowska przystawka magnetofonowa firmy Tonko.Przed nami jeszcze dwie rozmowy Jacka Wróblewskiego z:

Andrzejem Dąbrowskim (15.11)
Lesławem Licem (22.11)

Na stronie audycjekulturalne.pl oraz na kanale YouTube Narodowego Centrum Kultury dostępne są również wcześniejsze rozmowy cyklu, których bohaterami są: Witold Krotochwil, Jerzy Bartz, Janusz Rafalski, Jan Ptaszyn Wróblewski i Przemysław Dyjakowski.

Muzyka wolności – to opowieść o początkach jazzu w Polsce, o czasach Leopolda Tyrmanda, który był niestrudzonym i odważnym propagatorem tej muzyki, zrodzonej w „imperialistycznej” Ameryce. W tym roku wspominamy 100-lecie jego urodzin.

O pierwszych krokach polskich jazzmanów w domach, klubach i na estradzie opowiadają sami muzycy, pionierzy tego gatunku.

Patroni medialni: RadioJAZZ.FM i JazzPRESS

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Wojciech Wi?ckowski - A song for my brother
Wojciech Kilar - Ziemia Obiecana - Walc
Piotr Lachert - XX Sonata

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.2
PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.1
AN Wojakowski Wojciech ″Tradycyjne koldy na gos i gitar″
AN Andrzej Henryk Bczyk ″Muzyka na gitar solo″ ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl