Opowieść o początkach jazzu w Polsce – Wojciech Karolak w cyklu „Muzyka wolności”
Przedstawiamy kolejny odcinek cyklu „Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda”. Przez osiem tygodni prezentujemy rozmowy z muzykami, którzy debiutowali w latach 50. ubiegłego stulecia. Bohaterem szóstego odcinka jest Wojciech Karolak – znakomity pianista, wirtuoz organów Hammonda, saksofonista altowy i tenorowy, kompozytor i aranżer, przez lata uchodzący za najlepiej ubranego jazzmana. Latem ubiegłego roku Wojciech Karolak razem z mistrzem Michałem Urbaniakiem i kilkoma znakomitymi kolegami przyjął zaproszenie Narodowego Centrum Kultury i zagrał świetny koncert na Dziedzińcu Kultury.
Jackowi Wróblewskiemu artysta opowiada o tym, dlaczego nie jest malarzem i o paradoksalnym wpływie wystawy „Oto Ameryka” na jego życiowe wybory. Dowiadujemy się też, kto był świadkiem pierwszych prób grania jazzu w Zakopanem i czym dla jazzmanów była enerdowska przystawka magnetofonowa firmy Tonko.
Przed nami jeszcze dwie rozmowy Jacka Wróblewskiego z:
Na stronie audycjekulturalne.pl oraz na kanale YouTube Narodowego Centrum Kultury dostępne są również wcześniejsze rozmowy cyklu, których bohaterami są: Witold Krotochwil, Jerzy Bartz, Janusz Rafalski, Jan Ptaszyn Wróblewski i Przemysław Dyjakowski.
Muzyka wolności – to opowieść o początkach jazzu w Polsce, o czasach Leopolda Tyrmanda, który był niestrudzonym i odważnym propagatorem tej muzyki, zrodzonej w „imperialistycznej” Ameryce. W tym roku wspominamy 100-lecie jego urodzin.
O pierwszych krokach polskich jazzmanów w domach, klubach i na estradzie opowiadają sami muzycy, pionierzy tego gatunku.