Trio Abozekrys w NFM

Abozekry Trio,
fot. Ziad Hassan

5 października 2019, sobota, godz. 19:30
NFM, Sala Czerwona
Trio Abozekrys
Wykonawcy:
Mohamed Abozekry – oud
Abdallah Abozekry – saz
Nicolas Thé – perkusja
Program:
Don’t Replace Me By A Machine

Trio Abozekrys tworzą pochodzący z Egiptu bracia Mohamed i Abdallah Abozekry, którzy grają na oud i saz, bliskowschodnich lutniach. Na perkusji towarzyszy im Nicolas Thé. Twórczość zespołu jest opowieścią o podróżach pomiędzy targaną konfliktami północą Afryki a Francją, gdzie artyści znaleźli swój nowy dom. To także ścieranie się muzycznych wizji i mocnych temperamentów braci. Artyści zaprezentują materiał z płyty Don’t Replace Me By a Machine, która określana jest mianem jednego z najbardziej oryginalnych i inspirujących wydawnictw muzycznego świata arabskiego. Zapraszamy na koncert wypełniony żywiołową i surową muzyką orientalną, zestawioną ze stylem garażowym i rock’n’rollem.
Nie ma trudniejszego wyzwania dla artysty niż konieczność nieustannego zaskakiwania – zwłaszcza gdy ów artysta od wczesnego dzieciństwa wzbudza zachwyt, zdumienie i niedowierzanie. Mohamed Abozekry już jako dziecko uchodził za geniusza, który wprawiał słuchaczy w osłupienie swoimi wirtuozowskimi improwizacjami i głębokim zrozumieniem orientalnego repertuaru. W wieku 15 lat został najmłodszym profesorem oudu w krajach arabskich. Po przenosinach do Francji założył grupę Heejaz, z którą nagrał albumy Chaos i Ring Road. Młody artysta połączył na nich muzykę wschodnią i jazz, idiomy cygańskie, indyjskie skale oraz kubańskie rytmy. W 2016 roku powrócił do czysto arabskiego składu, czym potwierdził swoje przywiązanie do rodzimej muzyki i popularnych tradycji Egiptu.
Czy po eksploatowaniu tak wielu różnych kierunków artysta może nas ponownie zaskoczyć? Odpowiedź jest całkiem oczywista – tak! Przede wszystkim dlatego, że tym razem mowa nie tylko o jednym Abozekrym, lecz o dwóch! Do Mohameda dołączył jego nie mniej utalentowany młodszy brat, Abdallah, który gra na innym typie lutni – saz. Muzyk ten w swojej twórczości rozwinął własny styl przy jednoczesnym zachowaniu egipskiej kolorystyki. W 2015 roku przybył do Francji, aby studiować muzykologię i wtedy też stał się członkiem zespołu Mohameda. Wkrótce, dzięki wspólnej grze, ich projekt nabrał kształtu. Wspierani jedynie przez perkusistę francuskiego pochodzenia, Nicolasa Thé, bracia stworzyli specyficzny rodzaj porywczej, orientalnej muzyki z pogranicza jazzu i rocka. Jej surowa energia czasami przywodzi na myśl styl garażowy, ale posiada o wiele więcej elementów finezji i wirtuozerii.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Don Airey - Solo z polskimi motywami - Kraków 2019
Avale Koan – 10 miniatur fortepianowych nr 3
La Mer Trio Trio - Sonata g-moll - G.Ph.Telemann

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Digitech Trio+ Band Creator efekt gitarowy
PG Music Band-in-a-Box UltraPAK 2019 PL dla Windows, wersja elektroniczna
Samson Expedition Express kolumna aktywna 6″ LF + 1″ HF, wbudowany interfejs Bluetooth i akumulator (do 8 godz. pracy)
PG Music Band-in-a-Box UltraPAK 2019 PL dla Windows BOX

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl