Teatr Wielki w Łodzi: Książę Mantui zaprasza

fot. Joanna Miklaszewska

...wszystkie damy i niewiasty na kolejny spektakl „Rigoletto” Giuseppe Verdiego, by mógł spojrzeć na widownię i oczarować je swoim wdziękiem.

Środowy spektakl w operze łódzkiej pokazał, że dobrze poprowadzona warstwa muzyczna nadaje właściwego charakteru całemu spektaklowi, bo stanowi poduszkę dla dziejących się w nim wydarzeń. Chwilowe wsłuchanie się w jej liryczne dworskie brzmienie, chwila zamyślenia i scena idącego ojca z córką na grób matki zamieniła się dla mnie w radosny bal w komnatach księcia.

Prosta funkcjonalna scenografa oraz zespół profesjonalistów na scenie w bardzo barwnych dobrze pomyślanych i wykonanych kostiumach to przepis na skupienie uwagi na rozgrywającej się akcji i, jak dla mnie, właściwego zrozumienia jej znaczenia.
Transparentność reżyserii wyzwoliło uruchomienie wyobraźni, dopowiedzenie sobie tego, co dzieje się poza sceną a i na scenie również. Wyjście Gildy z komnaty leżącej za salą balową, jak też trzymanie przez ojca Gildy drabiny przodem do widowni, ogród pełen róż za jego domem, jak również dom bezlitosnego rodzeństwa były świetnymi włoskimi pomysłami.
Naturalność zachowań bohaterów to niewątpliwy atut tej reżyserii. Mogliśmy zobaczyć artystów oddających skrywane życiowe przejścia pod płaszczem złośliwych ironii . zaborczości i uzależnienia od podejrzeń zagrożeń zranionego ojca, delikatność, niewinność i oddanie córki z jednoczesnym zdecydowanym podążaniem za głosem serca, uwodzicielskie intrygi, ujęcie się honorem przywodzącym na myśl scenę Komandora z Don Giovanniego , uwodzenie nie tylko księcia, ale publiczność także, uwodzicielską interesowność, świadomość swoich wdzięków, radosnej podstępności, niewinnej chciwości i wiele innych.

Kiedy po zakończeniu spektaklu publiczność nagradzała orkiestrę i na scenie stanęli artyści chóru oraz ci oto artyści: Zenon Kowalski , Aleksandra Borkiewicz, Dawid Kwieciński , Rafał Pikała, Grzegorz Szostak, Bernadetta Grabias, Olga Maroszek , Marcin Ciechowicz, Andrzej Kostrzewski, Łukasz Motkowicz, Joanna Śmiałkowska, Aldona Orzeł-Sztabińska, Romuald Kisielewski oraz dyrygent Bassem Akiki, to były najlepsze, jak dla mnie, ukłony artystów.

Iwona Karpińska
Wrocław
fot. Joanna Miklaszewska

Powiązane Video Wszystkie video

TURANDOT - Teatr Wielki w ?odzi
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Somewhere Over The Rainbow - 16strings quartet
Aleksandr Borodin - Ta?ce po?owieckie - Trio Elinte

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Osiecka Agnieszka - Wielki piewnik, tom IV ″Strofki o mioci″
AN Wielki piewnik Rockowy Nuty
AN Wielki piewnik Rockowy
AN Wielki piewnik Rockowy 2

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl