'Piękny głos, talent aktorski, zmysłowa prezencja sceniczna' - to główne cechy tej wszechstronnie uzdolnionej artystki. Agata Dalli oprócz śpiewu z akompaniamentem orkiestry, wykonuje utwory na fortepian solo oraz śpiewa z własnym akompaniamentem fortepianu.
Ten francuski kompozytor pochodzenia włoskiego przyszedł na świat we Florencji w roku 1632. Pochodził z ubogiej rodziny, jednak zwrócił on uwagę pewnego szlachcica z Guise, która zabrał młodego Lully do Paryża. Tam rozpoczął służbę na dworze Ludwika XIV...
Instrument dęty z sześcioma otworami podobny do fletu prostego, w Polsce występujący również pod nazwą "flecik polski". Instrument pochodzi z XVI-wiecznej Francji, a jego różne odmiany również z Anglii i Niemiec. W XVIII i XIV wieku uzyskał ogromną popularność również w naszym kraju.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Flauto dolce, serbska grupa muzyczna, w swoim wykonaniu utworu "Chanconetta Tedescha" przenosi nas w magiczny świat muzyki XIV wieku. Kompozycja, niewiadomego autora, ma charakterystyczne cechy ówczesnej epoki i jest przykładem utworu pieśniowego. Nazwa utworu, "Chanconetta Tedescha", wskazuje na niemieckie pochodzenie tej pieśni. W średniowieczu pieśni tego typu były popularne w całej Europie i często wykonywane na różnych instrumentach. Jednak aranżacja Flauto dolce na flety proste nadaje tej kompozycji wyjątkowego piękna i klimatu. Flety proste, zwane również flautami dolce, były popularnym instrumentem w średniowieczu. Wzorowane na starożytnych aulosach, te drewniane instrumenty były używane zarówno w muzyce dworskiej, jak i sakralnej. Dzięki ich delikatnemu brzmieniu oraz możliwości wykonania wielu przepięknych barw i ornamentów, flety proste doskonale nadają się do wykonywania pieśni tego okresu. Choć autor utworu, "Chanconetta Tedescha", pozostaje nieznany, warto podkreślić, że ten rodzaj anonimowości jest powszechny w muzyce średniowiecznej. Wiele utworów odkrywanych i wykonywanych dziś nie posiada przypisanych autorów, lecz wciąż są one uznawane za ważne i niezwykłe źródło wiedzy o ówczesnej muzyce. Wkład Flauto dolce w odtworzenie tego utworu jest godny uznania. Zespół doskonale opanował technikę gry na flecie prostym i oddaje w swoim wykonaniu wszelkie niuanse i emocje, jakie ukryte są w "Chanconetta Tedescha". Ich interpretacja posiada zarówno piękno jakości dźwięku, jak i staranne poprowadzenie linii melodycznych. Dzięki takim zespołom jak Flauto dolce, muzyka średniowieczna może być doceniana i odkrywana na nowo. Wykonywanie utworów z tamtej epoki pozwala nam na przybliżenie się do naszych muzycznych korzeni i odkrycie piękna dźwięków dawnych czasów. Takie spotkania z muzyką pomagają nam w zrozumieniu i czerpaniu inspiracji z przeszłości.
Wow, ten utwór wykonany przez serbską grupę Flauto dolce to absolutna młodzieżowa petarda! Niezwykle energetyczne brzmienie, które potrafi wciągnąć każdego. Kto by pomyślał, że utwór z XIV wieku może brzmieć tak świeżo i uwspółcześnić się w wykonaniu tej grupy. Bardzo cieszę się, że mamy tak zdolnych muzyków, którzy potrafią ożywić takie stare utwory i dostosować je do dzisiejszego gustu. To jest młodzieżowy power! Naprawdę polecam posłuchać tego video i przeżyć muzyczną podróż w czasie.