Flet to ogólna nazwa instrumentów dętych drewnianych wargowych (współcześnie często wykonany jest z metalu, srebra, lub złota). Najczęściej spotykane odmiany fletu to flet wielki najpopularniejszy) oraz flet mały (piccolo).
Nazwa tej formy muzycznej wywodzi się od włoskiego słowa suonare oznaczającego „brzmieć”. Dawniej (XVII wiek) sonata był to utwór instrumentalnym na wiele głosów i w taki sposób stała się przeciwieństwem wokalnej kantaty.
Obok Beethovena i Mozarta wielki przedstawiciel klasycyzmu wiedeńskiego. Uważany za ojca symfonii, sonaty i kwartetu smyczkowego i chociaż nie był ich twórcą przyczynił się do rozkwiu tych form muzycznych, które niemalże nienaruszone przetrwały do początku XX wieku.
Copyright © 2011-2025 CameralMusic.pl
Joseph Bodin de Boismortier był francuskim kompozytorem i teoretykiem muzyki działającym w XVIII wieku. Jego dzieła reprezentują styl galanteryjny, charakteryzujący się lekkimi, melodyjnymi liniami i wyrafinowanymi harmoniami. Sonata C-dur, wykonana przez Magdalenę Kanię i Martę Wizner na flecie, jest jednym z przykładów tej stylistyki. Występ artystek jest niesamowity. Ich interpretacja Sonaty C-dur nie tylko zachwyca umiejętnością techniczną, ale także oddaje wspaniały charakter tego utworu. Kania i Wizner doskonale oddają elegancką i zabawną naturę muzyki Boismortiera. Forma sonaty jest tutaj idealnym środkiem do wyrażenia muzycznych pomysłów kompozytora. Składa się z trzech części: Allegro, Adagio i Allegro. Pierwsze Allegro rozpoczyna się od szybkiego, energicznego motywu, który jest przerywany przez liryczną i sentymentalną melodię. Adagio to moment zadumy, gdzie flety prezentują piękne brzmienie swojego instrumentu. Ostatnie Allegro to powrót dynamicznego tempa i wirtuozowskich partii, które wyczarowują niezwykły efekt emocjonalny. Ta Sonata C-dur to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Boismortiera. Kompozytor był rozchwytywany przez swoje talenty melodyczne i umiejętność tworzenia muzyki dostępnej również dla amatorów, a to utwór jest idealnym przykładem tego. Warto zwrócić uwagę na bogactwo detali i ciekawe harmonie, które podkreślają jego twórczy geniusz. Boismortier żył w epoce rokoka, która charakteryzowała się elegancją, delikatnością i sentymentalnością. Jego muzyka oddaje ducha tego okresu, podkreślając piękno i radość życia. Sonata C-dur jest znakomitym przykładem tego, jak kompozytor potrafił wczuć się w ducha swojej epoki i przedstawić go w muzyce. W całym koncercie artystki prezentują doskonałą technikę i wrażliwość muzyczną, a wykonanie Sonaty C-dur jest na najwyższym poziomie. Dzięki nim możemy nadal czerpać przyjemność z odkrywania piękna i wdzięku twórczości Joseph Bodin de Boismortiera.
Wow! To było niesamowite wideo! Magdalena Kania i Marta Wizner są niesamowicie utalentowanymi flecistkami. Ich wykonanie Sonaty C-dur Josepha Bodin de Boismortiera było absolutnie magiczne. Zakochałem się w pięknych dźwiękach fletu, które tworzyły przepiękne melodie. Całe nagranie było pięknie zrealizowane, a koncert wyglądał na niesamowicie inspirujący. Mam nadzieję, że będę mógł usłyszeć jeszcze wiele więcej wykonanych przez nie utworów! Bardzo polecam wszystkim ten niezwykły występ!