Flażolet (irish whistle)

Instrument dęty z sześcioma otworami podobny do fletu prostego, w Polsce występujący również pod nazwą "flecik polski". Instrument pochodzi z XVI-wiecznej Francji, a jego różne odmiany również z Anglii i Niemiec. W XVIII i XIV wieku uzyskał ogromną popularność również w naszym kraju.

Flażolet w stosunku do fletu prostego posiada wiele zalet, które zdecydowanie ułatwiają naukę gry na tym instrumencie. Wynika to z mniejszej liczby otworów (6 zamiast ośmiu), w wyniku tej różnicy gra się tylko najsprawniejszymi palcami (odpada lewy kciuk i prawy piąty palec). Chwyty są łatwiejsze niż na flecie prostym, a drugą oktawę uzyskuje się tylko przez przedęcie (nie ma zmian palcowania). Sposób zadęcia jest również łatwiejszy - szczególnie jeśli chodzi o wydobycie niskich dźwięków. Te różnice sprawiają, że flażolet jest idealnym instrumentem do rozpoczęcia nauki gry szczególnie dla dzieci. Nie bez znaczenia jest także cena. Żeby flet prosty nadawał się do grania (czyli wykluczamy plastykowe zabawki z supermarketów itp.) to trzeba za niego zapłacić min. 50 PLN  (www.tands.pl flet sopranowy, bo większe to inny kaliber :) ). Flażolety nadające się do nauki z uwagi na swoją prostą budowę (metalowa rurka z 6 otworami + plastykowy ustnik) kosztują po kilkanaście zł.
Oczywiście uproszczenia mają też wady - dużo trudniej na flażolecie uzyskiwać chromatykę (zwykle wymaga to zatykania połówek otworów), stąd flażolety występują jako instrumenty transponujące we wszystkich popularnych skalach.Gdzie kupić?

Flażolet może stanowić tanią alternatywę dla fletu prostego. Dobrej jakości instrumenty można zakupić już w cenach niższych niż 100zł. Np:
Clark flażolet D

Zobacz też więcej flażoletów w muzyczny.pl.Fred Morrison, Michael McGoldrick i Donal Lunny


Titanic

chyba najbardziej znana partia flażoletu - low whistle, czyli taki troszkę większy :)


Hatao i Peter Damashek


Carrantuohill

Polski zespół, w którego składzie na stałę gości flażolet - utwór pt:  The Mystic`s Dream


Powiązane Video Wszystkie video

Steve Hackett - Hairless Heart
George Gershwin - Summertime - kwintet dęty
Tańce średniowieczne - Barry Hall (Vielle)
Georges Boulanger - Walc Flażolet - Katica Illenyi

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN KB 493.220 wycior (szczotka) do czyszczenia fletu prostego
K&M 15265-000-55 stoek do fletu prostego mocowany na statyw
K&M 17782-005-55 stoek do statywu do fletu prostego
Mollenhauer 6132 zestaw do czyszczenia i konserwacji fletu prostego

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl