Nazwa tej formy muzycznej wywodzi się od włoskiego słowa suonare oznaczającego „brzmieć”. Dawniej (XVII wiek) sonata był to utwór instrumentalnym na wiele głosów i w taki sposób stała się przeciwieństwem wokalnej kantaty.
„Każdy szeregowiec ma buławę marszałkowską w plecaku i myśli, że będzie generałem. Wiedziałem od razu, co napisałem w 1976 roku i teraz też wiem”, mówił o swojej III Symfonii – „Symfonii pieśni żałosnych” w 1993 roku Henryk Mikołaj Górecki. Dziś, niespełna rok po śmierci kompozytora, podczas koncert
Bartosz Koziak jest zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w 2001 r. w Warszawie, zdobywcą II-ich nagród na konkursach w Tongyeong „Isang Yun in Memoriam” (Korea) i Kijowie...
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
R. Keiser był niemieckim kompozytorem okresu baroku, który znany jest przede wszystkim z oper i kantat. Jego twórczość była wyróżniana ze względu na oryginalność i innowacyjność. Sonata III, cz. I Allegro to dzieło, w którym Keiser doskonale wykorzystuje kontrastujące tematy, wprowadzając słuchacza w dynamiczną podróż dźwiękową. Wideo, które obejrzałem, przedstawia wykonanie tej sonaty przez trzy utalentowane muzykantki - Laurę Brzezicką na flecie oraz Martę Jakubiec i Bartosza Burym na skrzypcach. Ich interpretacja utworu jest wyjątkowo precyzyjna i pełna ekspresji, co w pełni oddaje intencje kompozytora. Koncert pamięci Magdy Kani odbył się w Sali Koncertowej ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku - Białej. To miejsce, które od lat gości artystów z całego świata, zapewniając doskonałe warunki akustyczne i atmosferę sprzyjającą twórczości. Warto poświęcić chwilę, aby poruszyć kwestię epoki, w której tworzył R. Keiser. Barok to okres, w którym muzyka była zdominowana przez kontrapunkt, bogate ornamenty i żywą ekspresję. Ten utwór jest doskonałym przykładem tego, jak barokowa muzyka potrafi zarówno zadziwić, jak i poruszyć emocje słuchacza. Ogólnie rzecz biorąc, wykonanie Sonaty III cz. I Allegro przez Laurę Brzezicką, Martę Jakubiec i Bartosza Burego jest niezwykle udane. Warte podkreślenia są ich doskonałe umiejętności techniczne, a także wrażliwość artystyczna, co wpływa na jakość tego wykonania. Jestem przekonany, że ten koncert pamięci Magdy Kani i wykonanie Sonaty III cz. I Allegro przez wymienionych artystów będą miały niezwykłe znaczenie w krzewieniu i kultywowaniu muzyki barokowej.
To było niesamowite wykonanie! Flet, skrzypce - wszyscy artyści byli niesamowici! Jak cudownie współbrzmiały te instrumenty! Naprawdę czuć było emocje i poświęcenie w ich grze. Jestem pod wrażeniem takiego talentu i umiejętności wykonawców. Koncert był wspaniała pamiątką dla Magdy Kani, ale także dla nas - słuchaczy. Dziękuję za tę piękną muzykę i niezapomniane przeżycie!