Przedstawiamy kolejny odcinek cyklu „Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda”. Przez osiem tygodni prezentujemy rozmowy z muzykami, którzy debiutowali w latach 50. ubiegłego stulecia. Bohaterem szóstego odcinka jest Wojciech Karolak – znakomity pianista, wirtuoz organów Hammonda,
Dla tych wszystkich melomanów, dla których historia muzyki rozpoczyna się od Jana Sebastiana Bacha, mamy dwie wiadomości: jedną – bardzo dobrą, drugą – też dobrą, choć może nienajlepszą.
Ostatni, 12. tom „Encyklopedii Muzycznej PWM” trafił do sprzedaży 12 lutego br. Tym samym zamknięta zostaje 33-letnia historia jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
W audycji nr 34 "Historia Muzyki Polskiej" prezentowana jest muzyka polska z okresu średniowiecza, konkretnie z lat 1320-1500. Prezenterką audycji jest Katarzyna Morawska. Okres średniowiecza w muzyce przyniósł wiele ciekawych dzieł, które do dziś są powszechnie znane i wykonywane. Jednym z najważniejszych kompozytorów tego okresu był Guillaume de Machaut, który swoją twórczością zrewolucjonizował muzykę średniowieczną. Jego najbardziej znanym utworem jest Msza Notre-Dame. Muzyka średniowieczna charakteryzowała się prostotą formy i głosowym charakterem. Wszystkie głosy były unisono, a melodie oparte na tryptyku harmonicznym. Często można było usłyszeć symetryczne i powtarzalne motywy muzyczne. W audycji można było poznać także inne znane utwory muzyki średniowiecznej, takie jak organizum czy conductus. Organizum to jedno- lub wielogłosowy utwór maryjny, natomiast conductus to utwór świecki lub religijny, który był popularny w średniowieczu. Należy podkreślić, że audycja nr 34 stanowi jedno z wielu odcinków cyklu "Historia Muzyki Polskiej". Cały cykl został przygotowany przez II Program Polskiego Radia we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i jest oparty na cyklu wydawniczym pod redakcją Stefana Sutkowskiego. Podsumowując, audycja nr 34 "Historia Muzyki Polskiej" to świetna okazja do zapoznania się z muzyką polską z okresu średniowiecza. Przedstawione kompozycje wywołując emocje i pokazują rozwój muzyki w tamtym okresie. Polecam tę audycję wszystkim miłośnikom muzyki, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat muzyki polskiej.
To video, będące częścią cyklu Historia Muzyki Polskiej, jest interesującym wprowadzeniem do muzyki polskiej w okresie średniowiecza. Prezenterka, Katarzyna Morawska, przedstawia nam fascynujące fakty i różne aspekty muzyki tego czasu. Audycja jest dobrze przygotowana i przystępnie przedstawia materiał. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, jak wyglądała muzyka w Polsce w tamtych czasach i jak zmieniała się na przestrzeni wieków. Polecam to video wszystkim, którzy interesują się historią polskiej muzyki i pragną poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.