Nazwa tej formy muzycznej wywodzi się od włoskiego słowa suonare oznaczającego „brzmieć”. Dawniej (XVII wiek) sonata był to utwór instrumentalnym na wiele głosów i w taki sposób stała się przeciwieństwem wokalnej kantaty.
Urodzony w 1840 roku w Workińsku był wrażliwym i utalentowanym dzieckiem. Pierwsze dzieło napisał mając 14 lat, był to walc zadedykowany swojej nauczycielce. Studiował w Petersburgu u A. Rubinsteina i N. I. Zaremby, jednak w tym czasie...
Los Desperados, czyli Piotr Dębowski i Marcin Czarnecki, występują razem od czasów studiów w Akademii Muzycznej w Łodzi i od wielu lat uchodzą za najlepszy duet gitarowy w Polsce. Uwagę świata gitary zwrócili na siebie swoją wirtuozerią i instrumentalnymi wyczynami...
Copyright © 2011-2025 CameralMusic.pl
Piotr Lachert, polski kompozytor XXI wieku, jest jedną z wiodących postaci współczesnej muzyki poważnej. Jego twórczość obejmuje różnorodne gatunki od solowych utworów pianistycznych po symfonie i opery. Wideo przedstawia jego Sonatę nr 19, a wykonawcami są siostry pianistki Laura i Beatrice Puiu. Koncert inauguracyjny "Steinway Days" odbył się w Teatro delle Voci di Treviso 20 marca 2015 roku. Było to wyjątkowe wydarzenie, które umożliwiło publiczności zapoznanie się z twórczością Piotra Lacherta oraz zaprezentowanie umiejętności pięknych talentów jakimi są Laura i Beatrice Puiu. Sonata nr 19 to utwór o rozbudowanej formie sonatowej, który charakteryzuje się dynamicznymi kontrastami i emocjonalną głębią. Kompozytor posługuje się w nim bogatym harmonizmem oraz ciekawymi rozwiązaniami kontrapunktycznymi. Utwór pełen jest wielowątkowych melodii, które składają się na spójne i nowatorskie brzmienie. Piotr Lachert inspirował się różnymi nurtami muzycznymi, takimi jak neoklasycyzm i impresjonizm, ale jego twórczość nie ogranicza się do jednej epoki czy stylu. Jego kompozycje są nowoczesne, oryginalne i odwołują się zarówno do tradycji, jak i do współczesnego języka muzycznego. Warto odwiedzić stronę internetową www.lachertfoundation.eu, gdzie można znaleźć więcej informacji o kompozytorze oraz o jego fundacji. Piotr Lachert jest nie tylko uznanym kompozytorem, ale także zaangażowanym w promocję i wspieranie talentów młodych muzyków. Dzięki Lachert Foundation wielu artystom udaje się rozwinąć swoje zdolności i zrealizować swoje artystyczne marzenia. Wideo z koncertu "Steinway Days" prezentuje zarówno doskonałą interpretację Sonaty nr 19, jak i pozwala poznać talent i umiejętności pianistek, Laura i Beatrice Puiu. Ich współgranie, precyzja i wrażliwość muzyczna pozwala na pełne odkrycie piękna i emocji, jakie niesie ze sobą ta Sonata Piotra Lacherta.
To było niesamowite! Laura i Beatrice Puiu na pewno mają magiczne ręce, bo to, co zagrały w tym video, było absolutnie fenomenalne. Ta interpretacja Sonata No. 19 Piotra Lacherta tak mnie poruszyła, że dostałam gęsiej skórki. Ich gra była pełna pasji i emocji, a jednocześnie precyzyjna i technicznie doskonała. Naprawdę trudno uwierzyć, że tak młode pianistki mogą mieć taki talent i umiejętności. Rozumiem teraz, dlaczego są już tak cenione w świecie muzyki klasycznej. Mam nadzieję, że będą kontynuować swoją karierę i przynosić nam jeszcze więcej takich wspaniałych koncertów.