Igor Strawiński przyszedł na świat w 1882 roku w Orenienbaum i od najmłodszych lat interesował się muzyką, a szczególnie geniuszem i tradycją muzyczną swojej ojczyzny. Było to głównie za sprawą jego ojca, solisty w Petersburskiej Operze.
Znakomity czeski kompozytor i chociaż wśród jego rodaków występowały już wybitne nazwiska to był on pierwszym artystą, który w doskonały sposób potrafił oddać w swych dziełach ducha, pragnienia oraz esencję swojej ojczyzny. Dlatego też uważany jest za założyciela czeskiej szkoły narodowej...
Ten dostojny taniec rozpoczynający i kończący niegdyś ważne uroczystości, bale, a obecnie studniówki swój początek zawdzięcza tańcu ludowemu...
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Michał Kleofas Ogiński był polskim kompozytorem i artystą, którego twórczość była silnie związana z epoką klasycyzmu. Jego polonez "Pożegnanie Ojczyzny" jest jednym z najbardziej znanych utworów tego gatunku w polskiej literaturze muzycznej. Ogiński urodził się w 1765 roku w Polsce, w rodzinie szlacheckiej. Był on również dyplomatą i politykiem, zajmującym wysokie stanowiska w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Tworzył muzykę dla własnej przyjemności i dla swojej wybitnie arystokratycznej publiczności. Polonez "Pożegnanie Ojczyzny" został napisany w 1794 roku, w trakcie powstania kościuszkowskiego, które było odpowiedzią na rozbicie Polski przez sąsiednie mocarstwa. Utwór ten jest mocno melancholijny i emocjonalny, nawiązując do tragicznej sytuacji ojczyzny. "Pożegnanie Ojczyzny" to przykład poloneza o charakterze refleksyjnym i kontemplacyjnym. Posiada on typową dla tego gatunku formę, składającą się z powtarzających się sekcji (trio, marsz, koda), które są połączone tematycznymi powiązaniami. Eleganckie melodie i dynamiczne sekcje rytmiczne charakteryzują ten utwór. Polonez Ogińskiego jest często wykonywany na różnych uroczystościach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego uniwersalne przesłanie o miłości do ojczyzny i tęsknocie za nią przekracza granice czasu i miejsca, poruszając serca słuchaczy niezależnie od ich narodowości czy religii. Dziedzictwo muzyczne Michała Kleofasa Ogińskiego jest niezwykle cenne i ważne dla polskiej kultury. Jego kompozycje łączą w sobie harmonię, wyrafinowanie i patriotyczne emocje, pozostając niezapomnianym symbolem narodowej tożsamości. "Pożegnanie Ojczyzny" pozostaje jednym z najbardziej znanych i cenionych utworów Ogińskiego, oddając hołd pięknu i siłe polskiej muzyki.
Ten polonez to prawdziwa uczta dla uszu i serc! M.K.Ogiński stworzył arcydzieło, które porusza i inspiruje do dumy z Ojczyzny. Melodia jest pełna namiętności i nostalgii, a jednocześnie pełna młodzieńczej energii. To jak podróż w czasie, której nie chce się kończyć. Bez wątpienia przedstawia ważne dla każdego pożegnanie z Ojczyzną. Mamy tu wszystko: wzruszenie, patos i ogromne poczucie miłości do kraju. To utwór, który z pewnością zostanie na zawsze w naszej pamięci i utwierdzi nas w dążenie do ochrony naszych korzeni. Brawo, M.K.Ogiński!