Bedřich Smetana

Znakomity czeski kompozytor i chociaż wśród jego rodaków występowały już wybitne nazwiska to był on pierwszym artystą, który w doskonały sposób potrafił oddać w swych dziełach ducha, pragnienia oraz esencję swojej ojczyzny. Dlatego też uważany jest za założyciela czeskiej szkoły narodowej, która miała decydujący wpływ na twórczość jego następców: Antonina Dvořáka i Leoša Janáčka.
Urodził się w roku 1824 roku w Litomyšlu i chociaż nie pochodził z rodziny muzyków to jego ojciec, pasjonat muzyki zaszczepił w młodym Smetanie miłość do tejże sztuki. Już w wieku 6 lat artysta wystąpił publicznie jako pianista, a 2 lata później napisał swoje pierwsze dzieło. Z nadzieją kontynuacji edukacji muzycznej przeniósł się do Pragi, gdzie studiował fortepian oraz teorię muzyki. Lata spędzone przez artystę w stolicy były okresem napięć politycznych między natężającym się czeskim nacjonalizmem a władzami austriackimi. Smetana brał udział w marszach rewolucyjnych, a w 1848 skomponował pieśń o wolności. W tym samym roku, dzięki pomocy Franciszka Liszta udało mu się stworzyć szkołę muzyczną w stolicy Czech.
W roku 1856, choć bez zgody władz austriackich, wyjechał do Szwecji, gdzie został poproszony o prowadzenie Filharmonii w Göteborg. Podczas pobytu za granicą kompozytor nie zapomniał o swojej ojczyźnie współpracując w tworzeniu licznych instytucji na jej terenie. Przyczynił się m.in. do powstania Teatru Narodowego w Pradze. Po powrocie do kraju założył nową szkołę muzyczną oraz pracował jako dyrygent chóru Hlahol. W tym czasie wśród muzyków panowało przekonanie, że „przez pieśń trafia się do serca, a przez serce do ojczyzny”.
Na scenie Teatru Narodowego Smetana zaprezentował swoje pierwsze dwie opery: „Brandenburczycy w Czechach” i „Sprzedana narzeczona” (pierwsza czeska opera narodowa). Po nich powstały „Dalibor”, „Libuše”, które nie tylko zapewniły kompozytorowi upragnione stanowisko dyrektora Teatru Narodowego, ale które w perspektywie czasu sprawiły, że został on uznany za założyciela czeskiej szkoły narodowej.
Między 1874 a 1879 rokiem Smetana potwierdził, że jest on niewątpliwie przywódcą szkoły narodowej komponując 6 poematów symfonicznych zawartych w cyklu „Moja ojczyzna”. W tym samym czasie powstał jeden z najbardziej sentymentalnych utworów tego artysty czyli I Kwartet Smyczkowy e-moll „Z mojego życia”.
Twórczość Smetany oparta była przede wszystkim na elementach folkloru Czech. W swoich utworach starał się odzwierciedlić bogactwo muzyki oraz życia swoich rodaków.
W 1883 roku stan psychiczny artysty nie pozwolił mu na dalsze komponowanie. Umieszczony został w szpitalu psychiatrycznym w Pradze, gdzie po roku zmarł.

Z cyklu „Moja ojczyzna” poemat nr 2 „Wełtawa”- Orkiestra Symfoniczna Czeskiego Radia w Pradze, dyrygent: Antony Witt


I Kwartet Smyczkowy e-moll „Z mojego życia”- Moyzes Quartet

Powiązane Video Wszystkie video

Bed?ich Smetana - Moja ojczyzna - The Moldau
Bed?ich Smetana - Moja ojczyzna - Rock
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Master of Puppets (Metallica) - Rock Beatbox Flute

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Rohema Percussion Smetana, batuta
Akord Kvint Ars Music DB3/4 - czeski kontrabas 3/4 ustawiony przez lutnika
4Audio GT1075 3m przewód gitarowy Jack Jack (złącza Switchcraft)
AN Kukieka Krzysztof ″Komponowanie rockowe″ ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl