1. Start
  2. Zespoły
  3. orkiestry
  4. Orkiestra im.Telemanna

Kontakt

Orkiestra im.Telemanna

Bielsko-Biała

tel:
33 8116789

e-mail: sadowskip@wp.pl

Lokalizacja

Wczytuję mapę...
Interwały - gra muzyczna

Gadżety z muzycznym nadrukiem

forum dyskusyjne o muzyce klasycznej Symfonika.pl

Orkiestra im.Telemanna

Orkiestra  im. Telemanna

koncertuje od 2000r w Żywcu na Starym Zamku, w MCK i konkatedrze zadowalając koneserów muzyki dawnej, sakralnej i popularnej, przyciąga na cykliczne koncerty w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu, w Bielskim Centrum Kultury, w Domu Kultury w Skoczowie i Kętach.

www.koncerty-bielsko.pl

Orkiestra  im. Telemanna powstała w 1993 roku w Bielsku-Białej. Muzycy grają repertuar XVII i XVIII w. na instrumentach historycznych, a repertuar XIX i XX w. na instrumentach współczesnych.

Orkiestra współpracuje z muzykami i wokalistami w wielu krajach Europy. Koncerty odbyły się  w takich miejsach jak:
- Weiler(Niemcy) i Wissembourg(Francja)- maj 2005r,
- Londyn(Anglia)- kwiecień 2006r,
- Weiler(Niemcy)- lipiec 2006r wspólnie z „Sinfonia Algovia”.
Muzycy Orkiestry im. Telemanna brali udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce, m.in. w: Lublinie, Katowicach, Cieszynie, Żywcu, Mikołowie, Starachowicach, Trzebnicy, Zelowie, Jędrzejowie, Leżajsku.
Orkiestra wystąpiła z Kają Danczowską na „XVII Międzynarodowej Dekadzie Muzyki” w Cieszynie (październik 2006) oraz w 2008 r. na koncertach „Viva Vivaldi” w Cieszynie i Bielsku-Białej. W 2005 r. zainicjowała koncerty sylwestrowe w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. W kwietniu 2008 r. wspólnie z chórem i solistami zaprezentowała oratorium „Mesjasz” G.F.Haendla w Katowicach, Bielsku-Białej i Żywcu. W październiku 2008 r. orkiestra wykonała wspólnie z chórem i solistami „Requiem” W.A.Mozarta w Bielsku-Bialej i Żywcu. W Bielsku-Białej orkiestra regularnie koncertuje w Bielskim Centrum Kultury - „Muzyczna Ballada Europy”, w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej - ”Muzyka dawna i Muzy” i „Walce Straussa ". Orkiestra występuje podczas "Vivaldi Festival”,”Koncerty u św.Mikołaja”,”Wakacje z muzą”. W Żywcu koncertuje w cyklu "Najpiękniejsze melodie świata".

Orkiestra nagrała płyty CD: “Barocco con fuoco”,”Viva Espańa”,”Muzyczna Ballada Europy”,”Ad Dei Gloriam” i „Cztery pory roku” A.Vivaldiego.

Zespół otrzymał nagrodę „Za dotychczasową działalność” w dziedzinie kultury w Bielsku-Białej „Nominacja-Ikar 2001”. Honorowy Dyplom – Ikar 2008 w dziedzinie kultury i sztuki w Bielsku-Białej.
Jej kierownikiem artystycznym jest Piotr Sadowski .


Cykl koncertów "Muzyczna Ballada Europy" w Domu Muzyki w Bielsku-Białej rozpoczął się w lutym 2005r. Od tej pory w sali BCK gromadzi się 500 osób przychodzących na koncerty Orkiestry im.Telemanna. Orkiestra,która zawiązała się w 1993r przy Towarzystwie Muzyki Dawnej im.G.Ph.Telemanna w Bielsku-Białej koncertuje nieprzerwanie w kilku salach koncertowych tego miasta :  Sali Redutowej "Pod Orłem", Sali Teatru Polskiego i Sali Domu Muzyki. W latach 90-tych była pierwszym zespołem grającym na instrumentach historycznych w woj.Śląskim i propagująca muzykę dawną w Katowicach, Sosnowcu, Mikołowie, Pszczynie,Bielsku-Białej i innych miastach. Z czasem presja publiczności jak i rynek muzyczny przyczynił się do rozszerzenia repertuaru orkiestry . Towarzystwo Muzyki Dawnej organizuje koncerty w regionie Podbeskidzia od 1996r m.in. w : katedrze Św.Mikołaja i kościele Ewangelickim w Starym Bielsku, na : Vivaldi Festival od 2002r ,"Muzyka u Św.Mikołaja", "Wakacje z muzą" od 2000r. W kościołach Czechowic-Dziedzic, Żywca, Kóz, Kęt i Skoczowa.                           

Cykl koncertów "Najpiękniejsze melodie świata" rozpoczął się w MCK w Żywcu w 2007r z inicjatywy dyr.Orkiestry im.Telemanna  Piotra Sadowskiego, dyr.MCK Marka Regla oraz Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora.

          Początkowo koncerty odbywały się dla kilkunastu słuchaczy, teraz sala MCK w Żywcu wypełnia się w całości sympatykami Orkiestry. W końcu lat 90-tych zespół koncertował kilkakrotnie na "Dniach muzyki dawnej na Zamku" na instrumentach historycznych.  31.10.2008r Orkiestra im.Telemanna wraz z Bielskim Chórem Kameralnym i Chórem ATH wykonali "Requiem", mszę d-moll W.A.Mozarta w konkatedrze w Żywcu, było to pierwsze wykonanie tego dzieła w powojennej historii miasta. Innym ważnym wydarzeniem było wykonanie oratorium "Mesjasz" G.F.Haendla w MCK. Zespół propaguje muzykę klasyczną zapraszając solistów z kraju jak spoza granic Polski : G.Agratina (Ukraina), J. Adamus(Francja), T.Bronny(Niemcy), S.Kaliniczenko(Ukraina), Agnieszka Osiecka, Mariola Płaaak, Małgorzata Strąg.    więcej inf: www.koncerty-bielsko.pl
Zdjęcia

Podobne

Orkiestra Reprezentacyjna Kolejarzy

   Orkiestra została założona w 1920 roku i od tego roku nieprzerwanie działa na terenie kraju i poza jego granicami. Dorobkiem orkiestry jest...
Poznań
tel. 500599536, 500599536

Orkiestra Dęta OSP Biskupice

Orkiestra Dęta OSP Biskupice powstała w 1995 r. Jesteśmy zespołem bardzo młodym, lecz niezwykle dynamicznie rozwijającym się. Zespół tworzy ok. 35 młodych...
Biskupice/Wieliczka
tel. 535538575

© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl