1. Start
  2. Zespoły
  3. zespoły wokalne i chóry
  4. Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej

Kontakt

Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej

Gliwice

tel:
322372112
605581791

e-mail: [email protected]

Lokalizacja

Wczytuję mapę...
Interwały - gra muzyczna

Gadżety z muzycznym nadrukiem

forum dyskusyjne o muzyce klasycznej Symfonika.pl

Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej

Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej (chór + zespół instrumentalny) zapoczątkował swoją działalność w marcu 1996r., a jedną z jego współzałożycieli jest prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda (dyrygent). AZM od samego początku łamał wiele stereotypów, a najbardziej rzucającym się w oczy (a może w uszy...) jest to, że w jego skład wchodzi nie tylko chór, ale również zespół instrumentalny. Mówiąc krótko - każdy muzyczny zapaleniec z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie.

Głównym zadaniem AZM jest oprawa uroczystości w macierzystej uczelni. Jednak w jej murach nie zamyka się cała działalność zespołu. Bardzo ważnym obszarem działań AZM jest, zakrojona na szeroką skalę, współpraca międzynarodowa, zainicjowana już w 1997r. poprzez organizację Polsko-Estońskiej Akademii Muzycznej. Te pierwsze nieśmiałe kroki przerodziły się w chwili obecnej w cykliczną imprezę pod nazwą „Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne Musica pro Europa”. Idea jest prosta – do Gliwic zjeżdżają zespoły młodzieżowe z różnych stron świata i poznają się nawzajem poprzez pracę i zabawę. Każde warsztaty wieńczone są koncertem finałowym, na który to zawsze wybierane jest znane, wokalno-instrumentalne dzieło. Dzięki temu dotychczas mogliśmy wykonać m.in.: "Carminę Burana" Carla Orffa, "Requiem" Giuseppe Verdiego, "Mesjasza” Georga Friedricha Händela, "Stabat Mater" Gioacchino Rossiniego, "Requiem" Gabriela Fauré, czy "New York Mass" Christopha Schoepsdau'a.

AZM brał udział oraz był nagradzany medalami i wyróżnieniami w konkursach i na festiwalach m.in. w Polsce, Czechach, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Estonii, Finlandii, na Malcie, Węgrzech i Ukrainie.

W teczce chórzysty znaleźć można utwory od chorału gregoriańskiego począwszy, a na rock’n’rollach skończywszy. Pop, jazz, gospel, spirituals, ale oprócz tego i Faure, i Mozart, i Orff i wielu innych. Nie sposób wymienić wszystkich kompozytorów i epok. Zarys repertuaru możecie znaleźć na tej stronie (chociaż nie sposób umieścić w nim wszystkich śpiewanych przez nas utworów).

Swoisty przegląd dokonań Zespołu stanowi płytoteka AZM. W ciągu nieco ponad 7 lat istnienia Zespół wydał samodzielnie kasetę „Na chandrę”, płyty „Jazzm” oraz „Kolędy i pastorałki – Anioł Pasterzom Mówił”. Ponadto uczestniczył w wydaniu płyty „Sound of Europe” organizacji People to People International. W 2012r. Najmłodszym dzieckiem zespołu jest dwupłytowy album „Gospel” stanowiący nagranie live z koncertu galowego IV Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych „Musica pro Europa” 2003. Wspaniałe aranżacje Norberta Blachy w porywającym wykonaniu Solistów i Big-bandu Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademickiego Zespołu Muzycznego i zaproszonych chórów – to zawartość tych płyt. Obecnie Zespół pracuje nad nowym materiałem. Nowego krążka z muzonarodzeniową (tytuł "Merry ChristmAZM") można się spodziewać na przełomie 2012 i 2013r.

Próby Zespołu odbywają się we wtorki i czwartki w sali 888 Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, ul. Akademicka 2a (budynek za Pl. Krakowskim).
Zespół instrumentalny spotyka się w godzinach 17:00-18:30, a chór 18:30-21:00.
Więcej informacji i ofertę AZM znajdziecie na stronie www.azm.art.pl i www.musicaproeuropa.plZdjęcia

Podobne

Ars Cantandi - zespół wokalny z Legnicy

Ars Cantandi to zespół wokalny, który uwielbia muzykę i śpiew. Zajmujemy się muzyką wokalną i instrumentalną, działamy przy katedrze legnickiej....
Legnica
tel. 694541696

Akademicki Chór Politechniki Śląskiej

AKADEMICKI CHÓR POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ to grupa wrażliwych ludzi kochających muzykę i śpiew, dla których muzyczne hobby stało się życiowa pasją....
Gliwice

© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl