„XV LETNIA FILHARMONIA aukso”

Wigry 2014: 25 lipca – 2 sierpnia 2014 / Pieniny 2014: 8 – 10 sierpnia 2014

Program

„LETNIA FILHARMONIA aukso” to odbywający się co roku festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, którego jednak głównym atutem jest wyjątkowo wysoki poziom muzyczny związany z rozwojem jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. 


Już od czternastu lat (do roku 2009 we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach) Festiwal daje niezwykle rzadką w Polsce północno-wschodniej okazję usłyszenia najwybitniejszych muzyków. W roku 2014 po raz pierwszy odbędzie się południowa odsłona festiwalu – w Pieninach.

Rozpocznie ją koncert 8 sierpnia o godz. 20.00 w niecodziennej przestrzeni Hali Maszyn Zespołu Elektrowni Wodnych NIEDZICA. Równie oryginalnie zapowiada sie program tego wieczoru. Wypełni go bowiem muzyka etniczna w autorskiej, nieco jazzowej aranżacji muzyków zespołu VOŁOSI, którym towarzyszyć będzie jeden z najznakomitszych polskich zespołów smyczkowych – orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Jest to orkiestra, która na przestrzeni ostatnich szesnastu lat silnie ugruntowała swoją pozycję jako zespołu kładącego nacisk na najwyższej klasy wykonawstwo muzyki, także tej z pogranicza różnych sfer. Przykładem tego kierunku jest właśnie program inaugurujący edycję pienińską „LETNIEJ FILHARMONII” i nie-klasyczni soliści z formacji VOŁOSI. Formacja ta w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa Tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Przez dwa następne dni festiwalowe (9 i 10 sierpnia) wydarzenia odbywać się będą w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. Pierwsze z nich – to koncert kameralny Marcina Zdunika i Aleksandry Świgut 9 sierpnia o godz. 16.00. W programie usłyszeć będzie można impresjonistyczną muzykę Claude Debussego i Maurycego Ravela na wiolonczelę i fortepian, a także słynny utwór „Pulcinella” Igora Strawińskiego. Muzyka ta zabrzmi w rękach wybitnie utalentowanych młodych wykonawców: Marcin Zdunik to wiolonczelista rozwijający swoja karierę w ostatnich latach. Ukończenie studiów (w klasie Andrzeja Bauera w Warszawie) z tytułem „Magna cum Laude” (wyróżniony medalem) czy sukces na Międzynarodowym Konkursie im. W. Lutosławskiego w Warszawie w 2007 to zaledwie jedne w kilku Jego spektakularnych sukcesów na scenach i konkursach muzycznych na całym świecie. Grę jego cechuje żywiołowy temperament przy jednoczesnym kompletnym opanowaniu instrumentu. Wiolonczelista jest także pełnym kreatywnej energii aranżerem i kompozytorem posługującym się także chętnie improwizacją. Podczas popołudniowego koncertu sobotniego usłyszeć będzie można m.in. jego opracowanie na wiolonczelę i fortepian skrzypcowej sonaty Ravela. Aleksandra Świgut to urodzona niedaleko Pienin, bo w Nowym Sączu - pianistka obdarzona wyjątkową wrażliwością dźwiękową i dojrzałością wyrazową (ma zaledwie 22 lata!). Brała udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych zdobywając liczne nagrody, spośród których najważniejsze to: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, II nagroda na Konkursie Pianistycznym w Nowym Orleanie oraz II nagroda i nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede. Jej zainteresowania obejmują zarówno wykonawstwo historyczne, jak muzykę XX wieku oraz współczesną.

Po recitalu – o godz. 18.00 odbędzie się niezwykłe spotkanie z Lady Camillą Panufnik, wdową po Andrzeju Panufniku – arcyważnym kompozytorze polskim, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. W czasie reżimu komunistycznego konsekwentnie i surowo pomijany w planach repertuarowych przez wszystkie instytucje państwowe, po wielu latach spędzonych na emigracji w Wielkiej Brytanii, Andrzej Panufnik w dowód uznania jego zasług dla kultury i sztuki otrzymał od angielskiej królowej szlachecki tytuł „sir”. Spotkanie poprowadzi Lech Dzierżanowski, a całości wydarzeni będzie towarzyszyć promocja książki „Autobiografia” (wyd. „Marginesy”) autorstwa samego kompozytora.

Finałowy koncert orkiestrowy 10 sierpnia o godz. 18.00 wypełni już klasyczny program z udziałem orkiestry AUKSO, która na Dużej scenie Dworku Gościnnego towarzyszyć będzie dwóm skrzypkom – trzynastoletniemu Antoniemu Ingielewiczowi oraz czołowemu instrumentaliście średniego pokolenia - Januszowi Wawrowskiemu. Podczas tego wieczoru będzie można wysłuchać Suity staropolskiej Panufnika – utworu mocno archaizującego, cytującego m.in. muzykę zapisaną w szesnasto- i siedemnastowiecznych polskich tabulaturach. Dopełnieniem wątku repertuarowego dedykowanego wielkiemu kompozytorowi będzie z pewnością wykonanie Koncertu skrzypcowego A. Panufnika przez Janusza Wawrowskiego. Jego młodszy kolega natomiast wykona z AUKSO koncert G-dur KV 216 W. A. Mozarta (który to Mozart miał niewiele więcej lat w chwili, kiedy pisał ów utwór…). Z pewnością na wyjątkowo uroczysty charakter zamknięcia Festiwalu wpłynie obecność podczas koncertu Lady Camilli Panufnik, która przybędzie do Szczawnicy specjalnie na wyłączne zaproszenie organizatorów „LETNIEJ FILHARMONII aukso”.

Organizacja

FUNDACJA MUZYKI aukso, która w 2000 roku zainicjowała Festiwal, w roku 2006 zaprosiła do współpracy Fundację „Młoda Muzyka Śląska” z Katowic, która od ośmiu lat jest głównym organizatorem Festiwalu. Warto podkreślić, iż w roku 2009 „Młoda Muzyka Śląska” otrzymała z rąk Prezydenta Miasta Suwałki nagrodę w uznaniu zasług przy realizacji Festiwalu, a w lutym 2010 roku honorową nagrodę „Włócznię Jaćwingów” w kategorii „Wydarzenie specjalne”. FILHARMONIA w Pieninach odbywa się przede wszystkim dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy i Stowarzyszenia Twórców ZAiKS. Organizatorem wydarzeń na południu jest także firma Thermaleo sp. z o.o. w Szczawnicy (gospodarz pozostałych wnętrz koncertowych). Całość współorganizuje Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy we współpracy z Domem Pracy Twórczej SHS w Niedzicy i Fundacją Andrzeja Mańkowskiego SZCZAWNICA. Ważnym elementem Festiwalu jest realizacja patronatów medialnych (TVP Kultura, POLSKIE RADIO Program 2, POLSKIE RADIO Kraków, GAZETA WYBORCZA, Tygodnik Podhalański, Pieninyinfo.pl) i współpraca z mediami w trakcie kolejnych wydarzeń festiwalowych.

Twórcy festiwalu

Justyna Rekść-Raubo – dyrektor Festiwalu 
Urodziła się w 1971 roku w Warszawie. Jest laureatką II nagrody i Wyróżnienia na II Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym w 1989 roku. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie A. Zielińskiego. Stypendystka Fundacji im. S. Batorego (udział w warsztatach orkiestrowych i dyrygenckich Letniej Akademii w Annaghmakerrig w Irlandii w 1997 r.). Doskonaliła swe umiejętności biorąc udział w licznych kursach i zajęciach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: K. Michalik, Wł. Kłosiewicz, M. Sadlo, M. Leonhardt, T. Kühne, J. ter Linden oraz M. Caudle. Od 1995 roku występuje w zespole „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” pod kierunkiem Władysława Kłosiewicza w Warszawskiej Operze Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo. Współpracuje także z zespołami prowadzonymi m.in. przez A. Solińskiego („Arte dei Suonatori”), A. Sapiechę, L. Stawarz, T. Adamusa, A. Tomczyka, M. Toporowskiego oraz D. Stabinskasa (Litwa -„Brevis Consort”). Jej muzyczne zainteresowania sięgają także muzyki nowej. Jako członek zespołu NONSTROM zajmującego się wykonawstwem muzyki współczesnej, założonego przez Pawła Mykietyna brała udział w prawykonaniach wielu utworów napisanych specjalnie dla zespołu oraz występowała na międzynarodowych festiwalach. Jako członek zespołu była także nominowana do nagrody „Paszport POLITYKI” oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. W wyniku zainteresowania zagadnieniem percepcji muzyki dawnej i współczesnej Justyna Rekść-Raubo zainicjowała byt „Kapeli Jazdowskiej” związanej z Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Dokonała nagrań archiwalnych dla PR i TV oraz płytowych.
Z jej inicjatywy odbyło się wiele przedsięwzięć muzycznych. Do najważniejszych należy zaliczyć serię koncertów muzyki współczesnej „NONSTROM prezentuje”, a następnie „GALERIĘ MUZYKI aukso” w Zamku Ujazdowskim, współorganizację obchodów stulecia Galerii „Zachęta”, cykl koncertów i wydarzeń interdyscyplinarnych „ZACHĘTA dla młodych” oraz serii zamówień kompozytorskich i koncertów pod nazwą „Muzyczny Sejsmograf”. Wraz z Markiem Mosiem Justyna Rekść-Raubo jest inicjatorem i dyrektorem festiwalu odbywającego się pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury - „LETNIA FILHARMONIA aukso”, organizowanego na Suwalszczyźnie we współpracy z Fundacją „Młoda Muzyka Śląska”. Założycielka i fundatorka „FUNDACJI f.o.r.t.e.” oraz - wraz z Krzysztofem Kilianem - „FUNDACJI MUZYKI aukso”.

Marek Moś – dyrektor artystyczny Festiwalu, założyciel i dyrygent Orkiestry Dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO od czasu jej powstania. Dyrektor artystyczny Festiwalu „LETNIA FILHARMONIA aukso” w Wigrach. Wybitny polski skrzypek i kameralista. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec. Założyciel i wieloletni primarius Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Z kwartetem występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, między innymi w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie.
Z Kwartetem Śląskim artysta dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych, z czego część jest dedykowana zespołowi. Artysta ma w swoim dorobku wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (CD Accord, Olympia, Patridge, Thesis, Wergo). Płyty, w nagraniu których uczestniczy Marek Moś, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody. Monograficzna płyta z utworami H.M. Góreckiego zdobyła Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk’ 95”. Kolejny tytuł „Fryderyka” oraz wyróżnienie „Płyta Roku” magazynu „Studio” za rok 1997 zdobyła ostatnia płyta zespołu z nagraniami kwartetów K. Szymanowskiego i W. Lutosławskiego. 
Marek Moś jest również laureatem wielu nagród między innymi: Nagrody Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), Nagrody Ministra Kultury „Gloria Artis” /srebrna/ (2005), Marszałka Województwa Śląskiego (2005). Obecnie, obok wielkiej aktywności koncertowej i nagraniowej, Marek Moś wykłada również w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
W lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie. Młodzi muzycy, których zainteresowania wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, szczególną uwagę poświęcają muzyce polskiej, chętnie i z powodzeniem sięgając po dzieła współczesne. Prawykonania swoich utworów powierzali dotąd zespołowi m.in. Zbigniew Bujarski, Cezary Duchnowski, Wojciech Kilar, Aleksander Lasoń, Piotr Moss i Grażyna Pstrokońska-Nawratil. 
AUKSO koncertuje w kraju i za granicą, a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary, co Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Piotr Anderszewski, Andrzej Bauer, Kaja Danczowska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak czy Olga Pasiecznik. Są występy na festiwalach (m.in. Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawskiej Jesieni), są płyty z polską muzyką współczesną: zespół nagrywał m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. I jest strefa pogranicza: łączenia klasyki z jazzem, rockiem, szukania wspólnego dla nich mianownika – lub odwrotnie: zabawy przeciwieństwami i zderzania odrębnych muzycznych języków. AUKSO koncertowało i nagrywało m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio i VOO VOO.
AUKSO w z r a s t a. Sezon po sezonie poszerzając repertuar, powracając w miejsca dobrze znane i przyjmując nowe zaproszenia. Cieszy się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej przezeń sztuki. Jest jedną z najznakomitszych polskich orkiestr – wszechstronnym zespołem, który od początku się wyróżniał i mądrze pielęgnując własną indywidualność, w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność w życiu kulturalnym Europy. 

Powiązane Video Wszystkie video

XVII Mi?dzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - Etap III
XVII Mi?dzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - Fina?y
Mo?d?er + Aukso, Motion Trio - Orawa (W.Kilar)
Jacques-Martin Hotteterre - Suita III

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Leonardo LC-2014 wiolonczela 1/4 z pokrowcem
Hayman SN 2014 spryny werblowe 14″, 20 spryn
K&M 17581-014-55 Heli 2014 Black statyw do gitary elektrycznej
Finale PrintMusic 2014 program do edycji nut

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl