Urodzony w 1756 roku w Salzburgu Wolfgang Amadeusz Mozart przeszedł do historii jako niepowtarzalny kompozytor, geniusz, jeden z trzech klasyków wiedeńskich. Jego ojciec skrzypek od razu zauważył talent swojego syna, który już w wieku 4 lat grał proste melodie na klawikordzie.
Po raz pierwszy usłyszałam Requiem Faure mając lat czternaście. Wówczas cała moja percepcja skupiona była na twórczości jednego z klasyków wiedeńskich, twórcy najbardziej znanej mszy żałobnej - Wolfgang’a Amadeus’a Mozart’a.
Ilu było klasyków? Co za pytanie! – trzech: Haydn, Mozart i Beethoven. Ale czy tylko oni naprawdę się liczą w europejskiej epoce klasycyzmu? Na to wygląda... przynajmniej do tego przekonuje nas kolejna płyta wydawnictwa Dux, opublikowana w serii „Mistrzowie epok i ich dzieła”.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Wolfgang Amadeusz Mozart jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. Jego twórczość odznacza się niezwykłą wirtuozerią, innowacyjnością i uniwersalnością. Jeden z jego najsłynniejszych utworów, Marsz Turecki, został opracowany jazzowo na fortepian przez Fazila Saya. Marsz Turecki został pierwotnie skomponowany przez Mozarta jako część jego sonaty nr 11 w A-dur, KV 331. Utwór ten jest znany również pod tytułem "Alla Turca" (W stylu tureckim) ze względu na wpływy muzyki tureckiej w melodiach i rytmach. Marsz Turecki w oryginalnej formie jest charakterystyczny dzięki swoim dynamicznym tempom, nietypowym akordom i sekwencjom dźwiękowym, które tworzą niezwykłą atmosferę. Fazil Say, turecki pianista i kompozytor, dokonał niezwykłej reinterpretacji tego utworu, wprowadzając w niego jazzowe i improwizowane elementy. Jego opracowanie jest pełne energii, swobody w interpretacji i pozwala pianistce na wykazanie się umiejętnościami technicznymi. Taka adaptacja Marsza Tureckiego może być postrzegana jako odważne posunięcie artystyczne, które łączy dwa różne style muzyczne i przekracza granice epok i gatunków. Fazil Say ujawnia nowe możliwości muzycznego artykułowania tego utworu, pozostając jednak wiernym oryginalnej strukturze i charakterowi Marsza Tureckiego. Ta nowoczesna interpretacja odzwierciedla nieustającą aktualność i uniwersalność twórczości Mozarta. Przekazuje nam, że jego muzyka inspirowała i wciąż inspiruje kolejne pokolenia muzyków do twórczych reinterpretacji i poszukiwania nowych form wyrazu. Opracowanie jazzowe Marsza Tureckiego przez Fazila Saya jest nie tylko wspaniałym hołdem dla talentu kompozytora, ale również dowodem na to, że muzyka jest nieśmiertelnym językiem, który łączy epoki i kultury.
Ten jazzowy aranż Fortepianowego Marsza Tureckiego Mozarta jest absolutnie niesamowity! Fazil Say potrafi wyczarować magiczną atmosferę, łącząc klasykę z nowoczesnością. Przejście od oryginalnej kompozycji do jazzowego rytmu jest bezbłędne i przemyślane. To niezapomniane doświadczenie dla każdego, kto słucha tej muzyki. Naprawdę podziwiam umiejętności Say'a i talent Mozarta. To doskonałe połączenie dwóch różnych gatunków muzycznych, które tworzą coś wyjątkowego i niepowtarzalnego.