Flet to ogólna nazwa instrumentów dętych drewnianych wargowych (współcześnie często wykonany jest z metalu, srebra, lub złota). Najczęściej spotykane odmiany fletu to flet wielki najpopularniejszy) oraz flet mały (piccolo).
Nazwa tej formy muzycznej wywodzi się od włoskiego słowa suonare oznaczającego „brzmieć”. Dawniej (XVII wiek) sonata był to utwór instrumentalnym na wiele głosów i w taki sposób stała się przeciwieństwem wokalnej kantaty.
Ten kompozytor i pianista sowiecki urodzony w Sonowce w 1891 roku jest jednym z najlepszych przykładów sowieckiej szkoły kompozycji. Jego twórczość wpłynęła na późniejszych artystów z jego stron takich jak Aram Chaczaturian czy Dymitr Kabalewski.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Sergiusz Prokofiew był rosyjskim kompozytorem i pianistą, który żył w latach 1891-1953. Jego twórczość była niezwykle różnorodna, obejmującą muzykę symfoniczną, operową, instrumentalną i scenyczną. Kompozytor ten był jednym z najważniejszych przedstawicieli awangardy muzycznej XX wieku. Jednym z dzieł Prokofiewa, które warto przybliżyć jest Sonata na flet i fortepian op. 94. Jest to utwór składający się z czterech części, które przenikają się różnorodnymi rytmami, melodią i harmonią. Kompozytor doskonale wykorzystuje w tej sonacie możliwości brzmienia fletu i fortepianu, tworząc niezwykłe dialogi i kontrapunkty. W wykonaniu tego utworu możemy podziwiać niezwykłą technikę i interpretację dwóch znakomitych muzyków. Sir James Galway, wybitny angielski flecista, słynie z mistrzowskiej intonacji i precyzji wykonawczej. Jest on uważany za jednego z najlepszych fletnistów swoich czasów. Natomiast Phillip Moll, amerykański pianista, znany jest ze swojego wyczucia i wrażliwości interpretacyjnej. Sonata na flet i fortepian op. 94 Prokofiewa jest utworem, który stanowi doskonały przykład połączenia tradycji i nowoczesności w muzyce. Kompozytor eksperymentuje tu zarówno z formą sonatową, jak i ze współbrzmieniami, które nadają utworowi wyjątkowego charakteru. Ta czwarta część sonaty, która została dostępna w tym nagraniu, to intensywna i dynamiczna kompozycja, która w pełni wykorzystuje możliwości techniczne obu instrumentów. Wielbiciele muzyki klasycznej nie mogą przegapić tego wyjątkowego wykonania. Każda część sonaty to fascynująca podróż w świat dźwięków, które są wyrazem geniuszu i kunsztu Prokofiewa. To dzieło z pewnością zachwyci zarówno melomanów, jak i profesjonalistów.
To video jest niesamowite! Sir James Galway gra na flecie w sposób, który mnie zauroczył. Jego umiejętności są imponujące! Philip Moll, który gra na fortepianie, również wykonuje swoją pracę doskonale. Razem tworzą piękne połączenie dźwięków i emocji. Ta partia z Sonaty na flet i fortepian op. 94 cz. 4 Prokofiewa jest pełna energii i dynamiki. Absolutnie uwielbiam tę interpretację. Zdecydowanie polecam to video wszystkim miłośnikom muzyki klasycznej, a zwłaszcza młodzieży, która powinna odkrywać takie arcydzieła!