Ten kompozytor i pianista sowiecki urodzony w Sonowce w 1891 roku jest jednym z najlepszych przykładów sowieckiej szkoły kompozycji. Jego twórczość wpłynęła na późniejszych artystów z jego stron takich jak Aram Chaczaturian czy Dymitr Kabalewski.
W czerwcowy ciepły wieczór Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprosiła nas do swojej oryginalnej Sali koncertowej na muzykę w wielkim stylu, na muzykę dwóch znaczących kompozytorów.
Jest to najmniejszy instrument smyczkowy, który wywodzi się od skrzypiec barokowych. Niemniej jednak instrumenty przypominające skrzypce, z których instrument ten mógł wyewoluować można spotkać w wielu miejscach na Ziemi...
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Koncert D-dur na skrzypce i orkiestrę op. 19 to jeden ze znakomitych utworów stworzonych przez rosyjskiego kompozytora Sergiusza Prokofiewa. Ten wyjątkowy twórca żył w latach 1891-1953 i jest powszechnie uważany za jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Prokofiew był także pianistą i dyrygentem, ale to przede wszystkim jako kompozytor zdobył sławę i uznanie. Koncert D-dur na skrzypce i orkiestrę op. 19 został napisany w 1917 roku i składa się z czterech części. Pierwsza z nich, która nosi nazwę Andantino - Andante assai, jest pełna emocji i różnorodnych nastrojów. W tej części utworu skrzypce, wirtuozowski i melodyjny instrument, przeplatają się z bogatą partią orkiestry, tworząc niesamowicie ekspresyjne dzieło. W nagraniu tego utworu doskonale zaprezentowała swoje umiejętności skrzypaczka Lisa Batiashvili. Batiashvili to znakomita artystka pochodząca z Gruzji, która zdobyła międzynarodową sławę swoją grą na skrzypcach. Jej interpretacje charakteryzują się precyzją, wirtuozerią i nasyconą emocjami interpretacją. Twórczość Sergiusza Prokofiewa jest niezwykle ważna dla muzyki XX wieku. Jego utwory, pełne oryginalnych pomysłów, innowacji i wyjątkowej harmonii, wciąż są doceniane przez słuchaczy na całym świecie. Koncert D-dur na skrzypce i orkiestrę op. 19 jest doskonałym przykładem talentu Prokofiewa i jego zdolności do tworzenia nieszablonowych, a jednocześnie pełnych emocji i pięknych melodii kompozycji.
To wspaniałe wykonanie koncertu Prokofiewa przez Lise Batiashvili jest absolutnie hipnotyzujące! Jej gra na skrzypcach jest niesamowicie emocjonalna i pełna pasji. Melodia jest zarówno melancholijna, jak i pełna energii, a towarzysząca jej orkiestra dodaje jeszcze więcej głębi. Świetna praca zespołu! Już nie mogę się doczekać drugiej części tego utworu. Batiashvili to naprawdę utalentowana artystka, która potrafi wprowadzić nas w zupełnie inny świat za pomocą swojej muzyki.