Barok to epoka, która kojarzy się głównie z przepychem oraz ornamentacją. Za jej początek w muzyce przyjmuje się koniec XVI wieku natomiast koniec tego okresu wyznacza śmierć Jana Sebastiana Bacha (1750) i co ciekawe epoka ta w muzyce zupełnie różni się od innych dziedzin sztuki...
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis* należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Zespół założony w roku 1978 przez Ireneusza Łukaszewskiego, od 1983 pozostaje pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Jana Łukaszewskiego.
Jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej tworzący w epoce baroku. Oprócz pisania wspaniałych utworów był również aktywnym muzykiem.
Copyright © 2011-2025 CameralMusic.pl
Video przedstawia pierwszy wykład na temat muzyki barokowej. Polski barok, jak się okazuje, jest nie tylko o sarmatach z fryzurami i bogato zdobionych kościołach, ale także o pięknej muzyce. W tym filmie solistka Polskiej Opery Królewskiej, Iwona Leśniowska-Lubowicz, wykonuje fragmenty niezwykle brzmiących kompozycji barokowych, które niestety zostały niesłusznie zapomniane. Towarzyszy jej specjalny akompaniament, który podkreśla urok tych dzieł. Barok to jedna z najważniejszych epok w historii muzyki. Trwał od XVII do połowy XVIII wieku i charakteryzował się bogactwem i przepychem. Kompozytorzy barokowi, tacy jak Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi i Georg Friedrich Händel, tworzyli muzykę o wyrazistym charakterze, pełną kontrastów i emocji. W filmie możemy usłyszeć wspaniałą interpretację tych niesamowitych kompozycji wykonaną przez Iwonę Leśniowską-Lubowicz. Jej talent i głos wspaniale oddają atmosferę i piękno muzyki baroku. Jej wykonanie jest pełne pasji, dynamiki i wirtuozerii. Cieszy mnie fakt, że na takim kanale jak Youtube można znaleźć wartościowe materiały edukacyjne na temat muzyki. Taka seria mini-wykładów, jak ta o muzyce barokowej, jest nie tylko ciekawym źródłem wiedzy, ale także świetnym sposobem na poszerzenie swojego muzycznego horyzontu. Bardzo polecam ten film wszystkim miłośnikom muzyki barokowej oraz tym, którzy chcieliby poznać ten fascynujący okres w historii muzyki. Iwona Leśniowska-Lubowicz wspaniale prezentuje zarówno swoje wokalne umiejętności, jak i barwność i różnorodność muzyki barokowej. Ten wykład na pewno zachęci widzów do odkrywania więcej dzieł tego niezwykłego okresu w historii muzyki.
To fascynujące, że muzyka baroku ma wiele więcej do zaoferowania niż się spodziewałam! Iwona Leśniowska-Lubowicz jest niesamowita - jej głos jest po prostu magiczny. Uwielbiam, jak dodała specjalny akompaniament do tych zapomnianych kompozycji. To naprawdę przywraca życie temu sztukmistrzowskiemu okresowi w historii muzyki. Pamiętajcie, że warto posłuchać tych skarbów baroku i docenić, ile talentu i emocji można znaleźć w tych utworach. Gorąco polecam ten wykład!