Barok to epoka, która kojarzy się głównie z przepychem oraz ornamentacją. Za jej początek w muzyce przyjmuje się koniec XVI wieku natomiast koniec tego okresu wyznacza śmierć Jana Sebastiana Bacha (1750) i co ciekawe epoka ta w muzyce zupełnie różni się od innych dziedzin sztuki...
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis* należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Zespół założony w roku 1978 przez Ireneusza Łukaszewskiego, od 1983 pozostaje pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Jana Łukaszewskiego.
Jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej tworzący w epoce baroku. Oprócz pisania wspaniałych utworów był również aktywnym muzykiem.
Copyright © 2011-2025 CameralMusic.pl
Muzyka baroku to niezwykle bogate dziedzictwo, które znajduje się w polskim dorobku muzycznym. W trzeciej części serii mini-wykładów poznajemy nie tylko sarmacki styl życia czy rozmach w architekturze, ale także prezentowane są niesłusznie zapomniane kompozycje barokowe. Warto zaznaczyć, że barok nie był jedynie wspaniałym okresem muzycznym we Włoszech czy w Niemczech. Polska również miała swoich wybitnych kompozytorów, których dzieła zasługują na większe uznanie. Przedstawienie fragmentów tych utworów przez solistkę Polskiej Opery Królewskiej, Iwonę Leśniowską-Lubowicz, to niezwykła okazja, by odkryć niedocenionych mistrzów. W samym wykonaniu widzimy wspaniałą akompaniament, który doskonale oddaje ducha epoki baroku. Odpowiednio dobrane instrumenty i brzmienie tworzą atmosferę przepychu i ekspresji, charakterystyczną dla tamtego okresu. Dzięki temu otrzymujemy specjalną podróż w czasie, która przybliża nam piękno barokowych kompozycji. Ważnym aspektem poznawania muzyki baroku jest fakt, że nie ogranicza się ona jedynie do sakralnych kompozycji czy utworów o monumentalnym charakterze. Wielu kompozytorów tamtego okresu poszukiwało również innych form wyrazu, tworząc dzieła kameralne, a nawet operowe. Dlatego też warto wziąć udział w tej serii mini-wykładów i odkryć różnorodność i bogactwo twórczości barokowej. Niezwykle istotne jest, aby doceniać i pielęgnować nasze kulturowe dziedzictwo. Muzyka baroku, pomimo swojej starości, nadal żyje i inspiruje. Zapomniane utwory, jak te zaprezentowane w tym filmie, mają ogromny potencjał artystyczny i wartości edukacyjne. Dlatego warto poszerzać naszą wiedzę na temat baroku i odkrywać jego piękno na nowo. Zachęcam wszystkich do obejrzenia tej fascynującej serii mini-wykładów o muzyce baroku. Nie tylko poznamy nieznane utwory, ale również lepiej zrozumiemy kulturę i sztukę tamtej epoki.
To video jest super! Cieszę się, że dowiaduję się o różnych aspektach polskiego baroku. Muzyka barokowa może być naprawdę fascynująca! Iwona Leśniowska-Lubowicz ma niesamowity głos, który sprawia, że te kompozycje brzmią jeszcze lepiej. Słuchanie tych niesłusznie zapomnianych utworów jest dla mnie prawdziwą przyjemnością. Teraz mam większe zrozumienie i szacunek dla muzyki baroku. Bardzo polecam obejrzenie tego video i posłuchanie tych pięknych dźwięków!