Mikołaj Górecki - Jasności promieniste


Jasności promieniste Małe misterium na sopran i orkiestrę smyczkową, (2012), ca 16'
Obsada: S solo-0000-0000-archi

Najnowsza kompozycja Mikołaja Góreckiego zamówiona została przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Jest to utwór czteroczęściowy przeznaczony na orkiestrę smyczkową oraz głos solowy (sopran). W kolejnych częściach utworu pojawiają się fragmenty poezji Czesława Miłosza: w pierwszej części słowa wiersza „A jeżeli", druga część jest czysto instrumentalna, w trzeciej części - fragment wiersza „Ogrodnik" oraz w kulminacyjnej ostatniej części - wiersz „Jasności promieniste".

Charakter kompozycji jest bardzo pogodny, optymistyczny, kontemplacyjny. Utwór stylistycznie plasuje się w orbicie „nowego romantyzmu", a jego harmonika nawiązuje miejscami do amerykańskiego kina lat trzydziestych.

Fragmenty muzyczne pochodzą z próby generalnej przed prawykonaniem utworu.
Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje" -- priorytet „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Copyright:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA
Polskie Radio SA (nagranie)

Więcej nagrań video Więcej w tej kategorii

Powiązane Video

Henryk Mikołaj Górecki - Symfonia III (Symfonia pieśni żałosnych)
Henryk Mikołaj Górecki - koncert na fortepian i orkiestrę
Rachmaninov - preludium cis-moll Józef Hofmann
Mikołaj Rimski korsakow lot trzmiela - Jonathan Plowright - fortepian
Wszystkie video

Aga Mikołaj

Aga Mikołaj jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie miała okazję uczyć się śpiewu od prof. Antoniny Kaweckiej – jednej z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek operowych. Naukę kontynuowała w Wiedniu.

Mikołaj Stroiński - kompozytor

Obok komponowania muzyki telewizyjnej i filmowej Mikołaj Stroiński z sukcesami komponuje ścieżki do popularnych gier video. Ostatnim, znaczącym projektem, jest muzyka do trzeciej części sagi o Wiedźminie – „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

46. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans - relacja cz.3

„Każdy szeregowiec ma buławę marszałkowską w plecaku i myśli, że będzie generałem. Wiedziałem od razu, co napisałem w 1976 roku i teraz też wiem”, mówił o swojej III Symfonii – „Symfonii pieśni żałosnych” w 1993 roku Henryk Mikołaj Górecki. Dziś, niespełna rok po śmierci kompozytora, podczas koncert

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl