Obecnie w Poznaniu trwa XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego. To zwyczajowo najważniejsze wydarzenie muzyczne w Polsce … kiedy nie odbywa się właśnie „Konkurs Szopenowski”. Ale czy skrzypce, nie są czymś bardziej „wrażliwym” od fortepianu ? – tworem ważniejszym?
W sobotę, 23 marca 2019 roku, odbył się CIX koncert z cyklu „Wielka muzyka w Małej Auli” organizowany przez Politechnikę Warszawską. Pomimo, że koncert odbył się w Dużej Auli Politechniki, cykl koncertów ze względów historycznych zachował swoją nazwę.
„Każdy szeregowiec ma buławę marszałkowską w plecaku i myśli, że będzie generałem. Wiedziałem od razu, co napisałem w 1976 roku i teraz też wiem”, mówił o swojej III Symfonii – „Symfonii pieśni żałosnych” w 1993 roku Henryk Mikołaj Górecki. Dziś, niespełna rok po śmierci kompozytora, podczas koncert
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Mieczysław Karłowicz był polskim kompozytorem i skrzypkiem, urodzonym w 1876 roku. Jego koncert skrzypcowy A-dur jest jednym z najbardziej znanych dzieł tego twórcy. Kompozycja składa się z czterech części, a druga część, której jesteśmy świadkami w tym nagraniu, jest pełna emocji i wirtuozerii. Karłowicz żył w okresie, który obejmował przejście od romantyzmu do modernizmu w muzyce. Był jednym z przedstawicieli narodowej szkoły kompozytorskiej w Polsce, która miała na celu wyrażenie ducha narodowego w muzyce. Jego muzyka była pełna siły i pasji, ale miała także subtelne i intymne momenty. Wideo, które oglądamy, wykonane jest przez K.A. Kulkę, utalentowanego skrzypka, który jest znany z doskonałej techniki i emocjonalnego podejścia do muzyki. Jego interpretacja koncertu Karłowicza jest ekscytująca i poruszająca jednocześnie. Forma koncertu skrzypcowego A-dur cz. 2 Karłowicza, op. 8, odpowiada tradycyjnemu schematowi, z początkowym Allegro moderato, następnie Adagio, potem Intermezzo i zakończeniem wirtuozowskim Finale. Epoka, w jakiej powstał ten koncert, nazywana jest fin de siècle, czyli "koniec wieku". Był to okres, w którym artystyczne i intelektualne dążenia koncentrowały się na poszukiwaniu nowych form wyrazu. Karłowicz tworzył w tym czasie, inspirując się romantycznymi ideałami, ale jednocześnie eksperymentując ze swoim własnym stylem. Koncert skrzypcowy A-dur cz. 2 Karłowicza jest przykładem jego mocnego i intelektualnego podejścia do kompozycji. Muzyka ta wymaga od wykonawcy technicznego mistrzostwa i wrażliwości interpretacyjnej. Jest to niezapomniane doświadczenie dla słuchacza, które pozwala nam zanurzyć się w świat emocji i piękna muzyki Karłowicza.
To przepiękne wykonanie Koncertu skrzypcowego Mieczysława Karłowicza zachwyca mnie swoją piękną melodią i wyrazistym brzmieniem. K. A. Kulka jest wirtuozem na skrzypcach i doskonale oddaje emocje zawarte w tej kompozycji. Ten utwór pozwala mi oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat muzyki. To prawdziwy rarytas dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej, a zwłaszcza dla młodzieży. Cieszę się, że mogę sięgnąć po takie arcydzieła i czerpać z nich niesamowitą inspirację.