Ostatni, 12. tom „Encyklopedii Muzycznej PWM” trafił do sprzedaży 12 lutego br. Tym samym zamknięta zostaje 33-letnia historia jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
10 lutego w Filharmonii Wrocławskiej wystąpią dwie utalentowane skrzypaczki, laureatki wielu konkursów. Pierwsza z nich to debiutująca w Polsce amerykańska wirtuozka Rachel Barton Pine, drugą jest 11-letnia Kaja Szadujko. – To wielkie wyróżnienie dla jej talentu i umiejętności...
Dla tych wszystkich melomanów, dla których historia muzyki rozpoczyna się od Jana Sebastiana Bacha, mamy dwie wiadomości: jedną – bardzo dobrą, drugą – też dobrą, choć może nienajlepszą.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
W audycji nr 96 z cyklu "Historia Muzyki Polskiej" zaprezentowano wyjątkowego kompozytora, który zasługuje na szczególną uwagę - Stanisława Moniuszkę. Jego wkład w polską muzykę jest nieoceniony, tworząc dzieła, które do dzisiaj są niekwestionowanymi klasykami. Stanisław Moniuszko urodził się w roku 1819 i jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu muzycznego. Jego twórczość była inspirowana polskością, a jednocześnie miała uniwersalny charakter, co przyczyniło się do tego, że jego kompozycje zdobyły uznanie także poza granicami Polski. W audycji usłyszeliśmy kilka utworów Moniuszki, takich jak "Halka" czy "Straszny Dwór". Te opery, które znalazły się w kanonie polskiej kultury muzycznej, są przykładem mistrzowskiej umiejętności kompozytora w tworzeniu pięknych melodii i harmonii. Moniuszko potrafił wspaniale oddać emocje i dramatyzm swoich bohaterów, przykuwając uwagę słuchaczy od pierwszych dźwięków. Nie można zapomnieć, że działalność Moniuszki nie ograniczała się jedynie do komponowania. Był również dyrygentem i pedagogiem muzycznym, który zaangażował się w rozwój polskiej muzyki. Dzięki niemu powstały instytucje, takie jak Warszawskie Towarzystwo Muzyczne czy Warszawskie Konserwatorium Muzyczne, które miały ogromny wpływ na kształtowanie kultury muzycznej w Polsce. Stanisław Moniuszko żył w czasach, kiedy Polska była pod zaborami, co utrudniało rozwój polskiej muzyki. Mimo to, dzięki swojemu talentowi i determinacji, zdołał przekroczyć granice narzucone przez okupantów i zostawił po sobie niezatarte ślady w historii muzyki polskiej. Jego twórczość nie tylko ucieszyła polskiego słuchacza, ale także przyczyniła się do odkrycia wartości polskiego dziedzictwa muzycznego przez świat. Audycja nr 96 w cyklu "Historia Muzyki Polskiej" była dla mnie nie tylko źródłem inspiracji, ale także przypomnieniem o wielkim dorobku Stanisława Moniuszki. To dzięki takim programom możemy poszerzać swoją wiedzę o polskiej muzyce i być dumni z osiągnięć naszych kompozytorów.
To video to idealna lekcja historii dla mnie jako młodej osoby. Dowiedziałem się wielu fascynujących faktów o polskiej muzyce i artystach, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Bardzo spodobało mi się to, jak prowadzący przedstawialiśmy eksplorowali różne gatunki i style, pokazując szeroką gamę polskiego dziedzictwa muzycznego. Teraz mam jeszcze większą chęć odkrywania polskich artystów i słuchania ich muzyki. Dziękuję za tę inspirującą audycję.