Przedstawiamy kolejny odcinek cyklu „Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda”. Przez osiem tygodni prezentujemy rozmowy z muzykami, którzy debiutowali w latach 50. ubiegłego stulecia. Bohaterem szóstego odcinka jest Wojciech Karolak – znakomity pianista, wirtuoz organów Hammonda,
Dla tych wszystkich melomanów, dla których historia muzyki rozpoczyna się od Jana Sebastiana Bacha, mamy dwie wiadomości: jedną – bardzo dobrą, drugą – też dobrą, choć może nienajlepszą.
Ostatni, 12. tom „Encyklopedii Muzycznej PWM” trafił do sprzedaży 12 lutego br. Tym samym zamknięta zostaje 33-letnia historia jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
W audycji nr 38 pt. "Historia Muzyki Polskiej", przedstawiona jest druga część tomu I, która opowiada o polskiej muzyce w okresie Średniowiecza, obejmującym lata 1320-1500. Autorką audycji jest Katarzyna Morawska. W tym okresie, muzyka w Polsce rozwijała się głównie w środowiskach kościelnych. Komponowano głównie muzykę religijną, która miała służyć do wykonywania obrzędów liturgicznych. Wiele utworów powstających w tamtym czasie jest anonimowych, co uniemożliwia jednoznaczne przypisanie ich autorstwa konkretnym kompozytorom. W audycji można usłyszeć fragmenty muzyki sakralnej, takie jak chorały gregoriańskie, które były popularne w tym okresie. Chorał gregoriański charakteryzował się monofonicznym wykonaniem, a jego melodia była nieodmiennie związana z tekstem liturgicznym. Niestety, ze względu na brak szczegółowych informacji w opisie nie jestem w stanie podać konkretnych informacji na temat kompozytorów czy artystów, których twórczość została omówiona w audycji. Jednak dobrze jest zaznaczyć, że w owym czasie nie było ugruntowanej tradycji zapisywania muzyki, co sprawia, że wiele utworów z tego okresu zostało przekazanych jedynie w formie ustnej. Niemniej jednak, audycja nr 38 "Historia Muzyki Polskiej" jest świetnym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych poznaniem polskiego dziedzictwa muzycznego z okresu Średniowiecza. Przedstawia ona unikalne i cenne fragmenty muzyki sakralnej, które pozwalają na zgłębienie kultury muzycznej tamtych czasów. Wydanie audycji przez II Program Polskiego Radia we współpracy z Narodowym Centrum Kultury świadczy o tym, że polska muzyka jest traktowana jako ważny element dziedzictwa kulturowego, który zasługuje na uwagę i propagowanie. Dzięki takim audycjom, możliwe jest poszerzanie wiedzy o historii muzyki polskiej i docenienie jej unikalnych cech charakterystycznych dla danej epoki.
Super interesująca audycja! Bardzo podoba mi się sposób przedstawienia historii muzyki polskiej. Autorka, Katarzyna Morawska, świetnie wprowadza słuchacza w świat średniowiecznej muzyki. Właśnie to uczucie przeniesienia się w czasie daje mi największą frajdę. Mam nadzieję, że będzie więcej audycji z tej serii, bo chętnie zgłębiam polską kulturę muzyczną. Dzięki temu programowi coraz bardziej doceniam bogactwo naszego dziedzictwa muzycznego. Polecam wszystkim młodym melomanom!