Studiowała kompozycję w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu początkowo u prof. Stefana Bolesława Poradowskiego (1966-1967), a następnie w klasie prof. Tadeusza Natansona (1967-1971).
W niedzielny wieczór pod właściwymi sterami wypłynęła w rejs po morzu miłości Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Bassema Akiki.
Gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego.
Copyright © 2011-2025 CameralMusic.pl
W audycji nr 33 "Historia Muzyki Polskiej" pod redakcją Stefana Sutkowskiego, Katarzyna Morawska przedstawia nam kolejny etap historii polskiej muzyki. Tym razem przenieść nas ma w rejony średniowieczne, dokładnie w lata 1320-1500. W tym okresie Polska podlegała wpływom kulturowym zachodniej Europy, zwłaszcza Francji i Czech. Muzyka tego czasu była przede wszystkim kościelna, ponieważ kościół stanowił jeden z najważniejszych filarów życia społecznego. W audycji możemy usłyszeć utwory chorałowe, które miały charakter modlitewny i były wykonywane przez zakonników w kościołach. Ważną postacią w muzyce tego okresu był kompozytor Mikołaj z Radomia, który tworzył na dworze Kazimierza Wielkiego. Jego twórczość charakteryzuje się melodią prostą i wyrazistym tekstem. Mikołaj z Radomia był jednym z pierwszych polskich kompozytorów, którego dzieła zachowały się do naszych czasów. W audycji poruszone zostają również tematy dotyczące form muzycznych i instrumentów charakterystycznych dla tego okresu. Poszczególne utwory były komponowane w oparciu o określone schematy, takie jak motet, rondeau czy ballada. Przykłady tych form znajdują się w audycji i pozwalają nam lepiej poznać różnorodność muzyki średniowiecznej. Podsumowując, audycja nr 33 "Historia Muzyki Polskiej" przenosi nas w końcówkę średniowiecza i prezentuje nam bogactwo duchowej muzyki tego okresu. Dzięki staraniom Katarzyny Morawskiej i redaktora Stefana Sutkowskiego, możemy posłuchać utworów kościelnych i poznać twórczość Mikołaja z Radomia. To cenne źródło wiedzy dla każdego, kto interesuje się historią polskiej muzyki i chce zgłębić tajniki dawnych melodii.
Super ciekawa audycja o historii muzyki polskiej! Dowiedziałam się dużo nowych rzeczy o występach muzycznych w średniowiecznej Polsce. Fascynujące było poznanie różnych instrumentów i stylów muzycznych tamtego czasu. Bardzo podobało mi się porównywanie średniowiecznej muzyki z dzisiejszymi melodiami. Polecam wszystkim, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę muzyczną!