pod redakcją Stefana Sutkowskiego
Tom I część druga
Katarzyna Morawska
Średniowiecze 1320 - 1500
Data audycji: 18.10.2013 r.
Studiowała kompozycję w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu początkowo u prof. Stefana Bolesława Poradowskiego (1966-1967), a następnie w klasie prof. Tadeusza Natansona (1967-1971).
Dla tych wszystkich melomanów, dla których historia muzyki rozpoczyna się od Jana Sebastiana Bacha, mamy dwie wiadomości: jedną – bardzo dobrą, drugą – też dobrą, choć może nienajlepszą.
Ostatni, 12. tom „Encyklopedii Muzycznej PWM” trafił do sprzedaży 12 lutego br. Tym samym zamknięta zostaje 33-letnia historia jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
W audycji numer 25 z cyklu "Historia Muzyki Polskiej" pod redakcją Stefana Sutkowskiego, poświęconej okresowi średniowiecza (1320-1500), można poznać fascynującą i bogatą historię polskiej muzyki. Opowieść prowadzi Katarzyna Morawska, która przedstawia wiele interesujących informacji dotyczących kompozytora, artysty, formy oraz epoki. W tym okresie, Muzyka Polska świeciła pełnym blaskiem, rozwijając się w różnych formach muzycznych. Jednym z najważniejszych twórców tego czasu był Jan z Lublina, który jest uznawany za ojca polskiej organistki. Jego utwory, takie jak "Lublin Dance" czy "Chwalcie myślistwo", są doskonałym przykładem muzycznego geniuszu tamtych czasów. Katarzyna Morawska przedstawia również inne znaczące postaci, które przyczyniły się do rozwoju muzyki polskiej w średniowieczu. Artyści tacy jak Mikołaj z Krakowa czy Grzegorz z Sanoka zostali wybitnie docenieni za swoje kompozycje o charakterze religijnym. Formy muzyczne, które dominowały w tym okresie to głównie pieśni liturgiczne, nacechowane głęboką pobożnością i religijnymi treściami. Podczas audycji można usłyszeć wiele fragmentów tych utworów, które wprowadzają nas w atmosferę dawnej Polski. Okres średniowiecza to również ważna epoka w rozwoju muzyki polskiej. Polska muzyka tego czasu wykazywała wiele podobieństw do innych europejskich tradycji muzycznych, jednak miała także swój niepowtarzalny charakter, który wynikał z bogatej historii kraju. Podsumowując, audycja nr 25 z cyklu "Historia Muzyki Polskiej" dostarcza fascynujących informacji o kompozytorach, artystach, formach muzycznych oraz epoce średniowiecza w Polsce. Katarzyna Morawska zaprasza nas do odkrywania i doceniania bogactwa polskiego dziedzictwa muzycznego, które w znaczący sposób wpłynęło na rozwój muzyki w Europie.
To video to interesujące wprowadzenie do historii muzyki polskiej w średniowieczu. Bardzo ciekawe jest poznanie różnych gatunków muzycznych, które były popularne w tamtym okresie. Audycja jest dobrze zredagowana i prezentuje wiele informacji na temat muzyki tego czasu. Może być to przydatne dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić historię muzyki Polskiej. Polecam to video wszystkim miłośnikom muzyki i historii!