„Każdy szeregowiec ma buławę marszałkowską w plecaku i myśli, że będzie generałem. Wiedziałem od razu, co napisałem w 1976 roku i teraz też wiem”, mówił o swojej III Symfonii – „Symfonii pieśni żałosnych” w 1993 roku Henryk Mikołaj Górecki. Dziś, niespełna rok po śmierci kompozytora, podczas koncert
Aga Mikołaj jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie miała okazję uczyć się śpiewu od prof. Antoniny Kaweckiej – jednej z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek operowych. Naukę kontynuowała w Wiedniu.
Obok komponowania muzyki telewizyjnej i filmowej Mikołaj Stroiński z sukcesami komponuje ścieżki do popularnych gier video. Ostatnim, znaczącym projektem, jest muzyka do trzeciej części sagi o Wiedźminie – „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Symfonia III, znana również jako Symfonia pieśni żałosnych, jest jednym z najważniejszych dzieł polskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego. Skomponowana w 1976 roku, utwór jest niesamowicie poruszający i pełen głębokich emocji. Górecki, urodzony w 1933 roku, był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej muzyki współczesnej. Był kompozytorem, który w swoich dziełach często sięgał do tematu cierpienia, zła i tragedii, co jest widoczne także w Symfonii III. Utwór powstał na zamówienie sopranistki Stefani Woytowicz i został zadedykowany ofiarom Holokaustu. Symfonia III składa się z trzech pieśni, z których druga, wykonana przez WOSPRiT z Katowic pod batutą Jerzego Katlewicza, jest najbardziej znana. Pieśń ta, zatytułowana Lento e Largo, jest pełnym żalu i smutku monologiem, który wznosi się ku niebiosom modlitewnym, wyrażając pieśń tęsknoty za pięknem i narodowym dziedzictwem. Górecki w swojej symfonii korzystał ze skrajnie prostych melodi, powtarzających się motywów i powolnych temp, co nadaje utworowi niewyobrażalnej siły wyrazu. Całość jest realizowana w tonacji d-moll, która dodatkowo podkreśla atmosferę smutku i żałoby. Symfonia III to dzieło, które wywołuje potężne emocje u słuchacza. Jest ono jednocześnie wyrazem prawdy, prostoty i głębi ludzkiego doświadczenia. Górecki stworzył utwór, który porusza swoją surową prostotą, wprowadzając nas w świat tajemniczych emocji i refleksji. To arcydzieło życia i śmierci, które wciąż trafia w serca słuchaczy na całym świecie.
To niezwykłe wykonanie Symfonii III Góreckiego porusza i wciąga od pierwszych dźwięków. Przeszywający głos Stefani Woytowicz wywołuje dreszcze, a dyrygent Jerzy Katlewicz perfekcyjnie prowadzi orkiestrę. Muzyka ta przenosi w inny świat, pełen smutku i refleksji. Jest to nie tylko kompozycja, ale także przesłanie artysty, którego słychać w każdym dźwięku. Symfonia ta jest niezapomniana i powinna być doceniana przez każdego miłośnika muzyki poważnej.