Nazwa tej formy muzycznej wywodzi się od włoskiego słowa suonare oznaczającego „brzmieć”. Dawniej (XVII wiek) sonata był to utwór instrumentalnym na wiele głosów i w taki sposób stała się przeciwieństwem wokalnej kantaty.
Jest to najmniejszy instrument smyczkowy, który wywodzi się od skrzypiec barokowych. Niemniej jednak instrumenty przypominające skrzypce, z których instrument ten mógł wyewoluować można spotkać w wielu miejscach na Ziemi...
Powstał w 2003 r. z inicjatywy instrumentalistek, na co dzień współpracujących z Nową Orkiestrą Kameralną i Warsaw Cameratą. Zespół tworzą absolwentki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Emilia Walasek-Gorczyca - I skrzypce, Monika Kos-Nowicka - II skrzypce, Ewa Rybarczyk – altówka
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Godfrey Finger był niemieckim kompozytorem i skrzypkiem, żyjącym w XVII wieku. Choć nie jest tak znany jak niektórzy jego współcześni, tak jak Georg Friedrich Händel czy Johann Sebastian Bach, jego twórczość przyczyniła się do rozwoju baroku. Wideo prezentuje wykonanie jego Sonaty C-dur na trąbkę, skrzypce i basso continuo przez zespół muzyki dawnej Laboratoire de la Musique. Zespół składa się z utalentowanych muzyków, m.in. Lucyny Białas - sopran, Szymona Szeteli - tenor, Karoliny Jesionek - flet traverso, Łukasza Rafińskiego - trąbka barokowa, Marcina Tarnawskiego - skrzypce, Ewy Witczak - wiolonczela oraz Doroty Zimny - klawesyn. Sonata składa się z dwóch części: cz I Allegro i cz IV Adagio. Zarówno trąbka, jak i skrzypce wznoszą się ponad orkiestrę, przyciągając uwagę słuchaczy swoją wirtuozerią i eksploracją dźwięków. Kontrast między szybkimi, pełnymi energii fragmentami, a spokojnymi, melodyjnymi momentami nadaje tej kompozycji wyjątkowy charakter. Godfrey Finger łączył w swojej muzyce elementy zarówno włoskiej, jak i niemieckiej szkoły kompozytorskiej, wpływając na rozwój europejskiej muzyki barokowej. Jego sonata jest doskonałym przykładem wykorzystania różnych instrumentów, które harmonijnie współgrają ze sobą tworząc piękne brzmienie. Wykonanie przez Laboratoire de la Musique pokazuje ich talent i pasję do odtwarzania muzyki dawnej. Ich interpretacja jest pełna emocji i czułości, oddając wyjątkowy charakter tej sonaty. Jest to arcydzieło baroku, które powinno być doceniane i słuchane przez szerokie audytorium.
To video prezentuje piękną wykonawczynię utworu Godfreya Fingera, Sonaty C-dur na trąbkę, skrzypce i basso continuo. Zespół Laboratoire de la Musique dostarcza nam niezapomnianych wrażeń muzycznych. Słysząc głośny dźwięk trąbki barokowej, który doskonale współgra z delikatnymi dźwiękami skrzypiec i trwającym adagio, jestem pod wrażeniem umiejętności tych utalentowanych artystów. Wspaniała interpretacja, pełna wrażliwości i piękna melodyjność. To naprawdę wyjątkowe wykonanie, które z pewnością przyciągnie uwagę młodzieży i wprowadzi ich w świat muzyki dawnej.